Podnikatelé vítají návrhy MF na zjednodušení daňového systému

18.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. března (ČTK) - Podnikatelé kladně hodnotí snahu ministerstva financí zjednodušit a zpřehlednit daňový systém, což by pro firmy mohlo přinést zjednodušení administrativy. Současně příznivě vnímají snahu o zrovnoprávnění postavení daňových poplatníků, řekl ČTK mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Některým zaměstnavatelským svazům se ale nelíbí nahrazení daňově zvýhodněných stravenek zavedením zaměstnaneckých paušálů.

"Jednodušší systém by mohl otevřít cestu k eliminaci častých daňových změn, které zaměstnavatelé kritizují," uvedl Mostýn. Z hlediska daňového zatížení bude podle něj klíčová výše základu pro výpočet daně v souvislosti s rušením daňových výjimek. Svaz považuje za důležité, že v systému daní zůstává zachována podpora vědy, výzkumu a inovací a také vzdělávání.

Pro Hospodářskou komoru je prioritní, aby se nezvyšovala daňová zátěž a došlo k významnému zjednodušení daňového systému a aby se firmy a podnikatelé mohli maximálně věnovat svému byznysu, a tím nepřímo i plnit státní pokladnu. "Prosazujeme, aby byla zdaněna především ekonomická aktivita, nikoli kapitál právnických osob. Pokud k tomuto nové návrhy ministerstva financí povedou, je to pro podnikatelské prostředí pozitivní," dodal prezident komory Petr Kužel. Přivítal to, že účinnost změn bude až od ledna 2013. Bude tak prý více času pro diskuzi nad jednotlivými ustanoveními a podnikatelská sféra se bude moci lépe připravit.

"To, co zaměstnavatelé očekávali a dále očekávají, je výraznější snížení vedlejších nákladů práce už vzhledem k růstu nákladů a nutnosti udržet konkurenceschopnost. Návrhy považujeme za základ pro další debatu, a to i v rámci tripartity," upozornil Mostýn.

Daňová reforma navrhovaná MF by měla mírně snížit daňové zatížení. Firmám by daň měla zůstat na 19 procentech. Ministerstvo počítá s účinností změn od roku 2013. U podnikatelů zůstanou zachovány výdajové paušály 40, 60 a 80 procent. Zároveň MF snižuje výši obratu pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty, a to z jednoho milionu korun na 750.000 korun. Minimální odvody na sociální pojištění budou u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) 6,5 procenta.

Odvody na sociální a zdravotní pojištění budou u zaměstnavatelů nahrazeny 32procentní daní z úhrnu mezd. Jejím základem bude úhrn příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků. Daň bude omezena stropem ve výši čtyřnásobku průměrné mzdy. Vedlejší náklady práce tak klesnou o dva procentní body. Firmy dále budou mít slevu na dani ve výši sražené daně z dividend, zjednodušené tvorby rezerv a opravných položek k pohledávkám.

MF počítá v rámci změn se zavedením zaměstnaneckého paušálu 3000 korun ročně. Ten by měl zohledňovat výdaje například na dopravu do práce nebo ošacení a nahradit daňové zvýhodnění stravenek nebo režijních jízdenek. Podle dosavadních informací by ovšem případné zrušení podpory stravenek nebo režijních jízdenek mělo být politickým rozhodnutím.

Zaměstnanecký paušál se některým svazům nelíbí. "Zaměstnanecký paušál postrádá pro zaměstnavatele smysl - tím, že je neúčelový, neodkáže zaměstnance motivovat k pravidelnému stravování. A tím, že by ho poskytovali všichni zaměstnavatelé, ztrácí se zcela funkce odlišení se na trhu práce," míní prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Pavel Dušek.

Asociace hotelů a restaurací České republiky vyzvala své členy, aby se postavili proti rušení daňového zvýhodnění stravenek podpisem společné petice. "Pro restaurace stravenky znamenají významnou část tržeb, která by byla zrušením tohoto benefitu ohrožena. Petici podepsalo již od října 2010 přes 6000 restaurací," uvedl generální sekretář asociace Václav Stárek.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK