Gazprom je spolu s italskou společností Eni vedoucím projektu. Zdroj ale řekl, že Gazprom nemá v úmyslu svůj podíl v projektu naředit. Šéf Eni Paolo Scaroni v rozhovoru s listem The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že německý podnik se k projektu připojí už v následujících dnech, kdy má také podepsat smlouvu.
Gazprom se k informacím ruské agentury zatím nevyjádřil. Partneři projektu nicméně doufají, že zapojení Wintershallu by mohlo chystanému projektu pomoci získat větší popularitu v Evropské unii. Podíl v projektu má i francouzská státní společnost EDF.
Výstavba plynovodu South Stream má přijít na zhruba 21,5 miliardy dolarů (asi 371 miliard Kč). Projekt má zajistit přepravu plynu z oblastí kolem Černého moře do zemí střední a jižní Evropy. Kapacita projektu má činit až 63 miliard metrů krychlových ročně.
O Wintershallu se delší dobu spekulovalo jako o možném dalším partnerovi v připravovaném projektu. Eni už loni avizovala, že Wintershall má zájem se do projektu zapojit.
South Stream se snaží získat v EU větší popularitu. Brusel totiž podporuje konkurenční projekt Nabucco, jehož výstavba má stát kolem 10,8 miliardy dolarů (asi 186 miliard Kč) a který se má vyhnout jak území Ukrajiny, tak území Ruska. EU má s těmito dvěma zeměmi neblahé zkušenosti, protože jejich vzájemné spory o tranzitní poplatky už v minulosti vícekrát způsobily, že Evropa se ocitla bez dodávek plynu.
Nabucco má plyn do Evropy přivádět z oblasti Střední Asie. Výstavba plynovodu je ale krajně nejistá a nedávno se dokonce objevily informace, podle nichž investoři chtějí z projektu odstoupit, protože mají obavy, že další růst nákladů by ohrozil návratnost investice.