CVC se chystá převzít německou společnost Kabel BW

18.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn/Frankfurt 18. března (ČTK) - Společnost soukromého kapitálu CVC se chystá převzít firmu Kabel Baden Württemberg, která je třetím největším poskytovatelem kabelových služeb v Německu. Nabízí za něj až 2,95 miliardy eur (asi 72 miliard Kč) formou leveraged buy-out (LBO), což znamená, že by část ceny hradila úvěrem. Zdroje agentury Reuters tvrdí, že transakce bude oznámena už o víkendu.

Pokud firmě její plán vyjde, bude převzetí společnosti Kabel BD největší transakcí typu LBO v Evropě od začátku roku. O německý podnik má přitom zájem i konkurenční společnost Hellman & Friedman a také americká Liberty Global. Ta mimo jiné vlastní v České republice poskytovatele komunikačních a internetových služeb UPC.

CVC se podle zdrojů dostala se svou nabídkou do čela a je před ostatními zájemci. Liberty Global přitom už v Německu působí; vlastní tam kabelového operátora Unitymedia, který je větší než Kabel BW.

Majitelem společnosti Kabel BW je švédská společnost soukromého kapitálu EQT. Informované zdroje tento týden uváděly, že EQT vedle prodeje podniku posuzovala i záměr uvést akcie Kabel BW na burzu. Předpokládala přitom, že by mohla získat minimálně tři miliardy eur (přes 73 miliard Kč). CVC tudíž nabízí jen o trochu méně.

I když EQT získá přímým prodejem společnosti Kabel BW méně, než chtěla získat prodejem jejích akcií na burze, vyhne se riziku, že prodej akcií se nesetká s úspěchem. Ve čtvrtek totiž EQT spolu s investiční bankou Goldman Sachs zanechala plánů uvést na burzu akcie dánské společnosti ISS. Banka a EQT se k prodeji akcií ISS na burze rozhodly už v lednu, kdy odmítly nabídku svého rivala Apax Partners. Ten za ISS nabízel 8,5 miliardy dolarů (asi 147 miliard Kč).

Německý kabelový trh je už léta považován za zralý ke konsolidaci. Podle expertů představuje v Německu hrozbu pro dominantní telekomunikační firmy, protože kabelové společnosti už teď nabízejí také telefonování a internet. Tím ujídají zisky telekomunikačním společnostem.

Za švédskou společností EQT stojí mocná rodina Wallenbergových, která má podíly v mnoha firmách po celé Evropě. Kabel BW má asi 2,3 milionu klientů a zda firmu prodá, nebo ne, se má rozhodnout během víkendu. Rozhodnutí neprodávat akcie na burze podle zdrojů souvisí s vysokou kolísavostí trhu, která se zvýšila po nepokojích na Blízkém východě a katastrofě v Japonsku. Z primární veřejnou nabídkou akcií tak zatím nelze počítat.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK