Roman Ječmínek z vedení Sazky podal na firmu insolvenční návrh

21.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. března (ČTK) - Místopředseda představenstva loterijní společnosti Sazka Roman Ječmínek podal na firmu insolvenční návrh. Vyplývá to z informací zveřejněných dnes v insolvenčním rejstříku. Ječmínek současně navrhl, aby úpadek společnosti byl řešen její reorganizací. Sazka je v insolvenčním řízení od ledna. Její reakci ČTK zjišťuje.

Sazka tak již čelí třem návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky. KKCG i Vítek se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou společnosti Penta a E-Invest. Zahájení jednání o insolvenčním návrhu na Sazku Městský soud v Praze stanovil začátkem března na 21. dubna.

Sazka je podle Ječmínkova vyjádření v insolvenčním návrhu v úpadku z důvodu platební neschopnosti, neboť má více věřitelů, peněžité závazky po splatnosti po dobu delší než 30 dnů a tyto závazky není schopna plnit. Upozornil také na to, že představenstvo Sazky přes jeho nesouhlas požádalo ministerstvo financí o pozastavení své hlavní obchodní činnosti, čímž se de facto pokusilo ukončit veškeré příjmy společnosti. Kdyby Ječmínek jako statutární zástupce společnosti návrh nepodal, dopustil by se podle svých slov porušením zákona.

Skupina KKCG, která je jedním z největších věřitelů Sazky, Ječmínkovo podání insolvenčního návrhu vítá. "Tento krok považujeme za správný a dle zákona jediný možný k záchraně loterijní společnosti a k ochraně zájmů všech věřitelů. Aleš Hušák a ostatní členové představenstva by se měli k tomuto návrhu neprodleně připojit. Pouze rychlé insolvenční řízení a reorganizace společnosti může legální formou vyřešit současnou finanční situaci Sazky a zajistit finance pro český sport," sdělila firma ČTK.

Vrchní soud v Praze zrušil v pátek rozhodnutí Městského soudu v Praze o ustanovení předběžného insolvenčního správce v loterijní společnosti Sazka. Tento krok Vrchního soudu ale automaticky neznamená, že kroky, které až dosud učinil předběžný správce Josef Cupka, neplatí. Cupka například prosadil, aby pouze s jeho souhlasem mohla Sazka dělat jakékoliv operace nad půl milionu korun. O návrhu na zrušení tohoto kroku, proti kterému se Sazka také odvolala, však dosud Vrchní soud nerozhodl.

Vedení Sazky má již delší dobu připravené návrhy smluv o úvěru a o spolupráci, které situaci společnosti komplexně řeší, přinášejí všechny potřebné prostředky a ukončují insolvenční řízení, řekl již dříve ČTK mluvčí společnosti Jan Tuna. Mínil tím smlouvu se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest. Na jejich základě má dostat Sazka úvěr nejméně 1,46 miliardy korun, který má být zajištěn jejím majetkem. Cupkovi se ale návrh nelíbil a navrhl proto omezit nakládání Sazky s jejím majetkem, což Městský soud schválil. Postup Sazky byl podle Cupky "v příkrém rozporu" s ustanovením insolvenčního zákona.

Sazka minulé pondělí požádala Cupku o dočasné pozastavení provozování loterií. Cupka s tím nesouhlasí a soudí, že Sazka by měla sama na sebe podat dlužnický insolvenční návrh.

Soud vyhověl 9. března žádosti předběžného insolvenčního správce Sazky, aby vedení loterijní firmy mohlo nakládat s majetkem ve vymezených oblastech jen s jeho souhlasem. Opatření se týká například uzavírání smluv nad 500.000 korun, nemovitého majetku Sazky včetně převodů či pronájmů, předmětů duševního a průmyslového vlastnictví, podílů v jiných společnostech nebo zahájení soudních a jiných sporů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK