Podle Pejši zatím není jasné, jakým způsobem se mají režijní jízdenky danit. Pokud by šlo jen o zdanění ceny "režijek", která pro zaměstnance drah ročně činí 250 korun, nemělo by proti tomu sdružení námitky. Odboráři se ale obávají toho, že se hodnota ročních režijních jízdenek bude vyčíslovat jiným způsobem. Podle některých dřívějších odhadů byla její hodnota v minulosti stanovena až na 20.000 korun, uvedl Pejša. V případě danění zaměstnaneckého jízdného z takovéto částky je podle Pejši sdružení připraveno samo iniciovat generální stávku.
Možnost svolání generální stávky kvůli danění zaměstnaneckých benefitů už v neděli v České televizi připustil předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Naopak předseda největší odborové organizace Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil v současné chvíli o stávce neuvažuje. Podle něj musí nejdříve makroekonomové ČMKOS posoudit konkrétní návrhy ministra Kalouska. "Je potřeba, abychom si nejprve sedli a o věcech hovořili," dodal.
Ministerstvo financí chystá od roku 2013 v rámci reformy daní zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nahradit jej novou sazbou daně, která by se počítala z hrubé mzdy. MF se rovněž plánuje zrušit většinu daňových výjimek. Zároveň počítá se zavedením zaměstnaneckého paušálu 3000 korun ročně. Ten by měl zohledňovat výdaje například na dopravu do práce nebo ošacení a nahradit daňové zvýhodnění právě režijních jízdenek či stravenek.
Podle MF by se celkově mělo díky změnám mírně snížit daňové zatížení, podle odborníků ovšem výrazné změny u většiny lidí nenastanou. Firmám by výše daně měla zůstat na 19 procentech. Změny plánuje MF od roku 2013.
Návrh vládní koalice zveřejněný začátkem března počítá kvůli důchodové reformě nejprve se zvýšením základní sazby DPH na 14 procent od roku 2012 a se sjednocením sazeb na 17,5 procenta od roku 2013. Původní návrh zněl 20 procent.