Prodej starších domů a bytů v USA klesl v únoru o 9,6 procenta

21.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 21. března (ČTK) - Trh starších obytných domů a bytů ve Spojených státech klesl v únoru proti předešlému měsíci o téměř deset procent, nejvýrazněji od loňského července. Ceny nemovitostí přitom sestoupily nejníže za bezmála devět let, sdělilo dnes Národní sdružení realitních kanceláří (NAR).

Prodej domů se proti lednu snížil o 9,6 procenta na celoroční tempo 4,88 milionu a únorový propad ukončil tříměsíční sérii růstu. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters čekali pokles jen o čtyři procenta. Ve srovnání s loňským únorem trh klesl o 2,8 procenta.

Střední cena starší prodané nemovitosti klesla meziročně o 5,2 procenta na 156.100 dolarů (2,7 milionu Kč). Sestoupila tak na nejnižší úroveň od dubna 2002.

Dnešní údaje svědčí o pokračujících potížích amerického sektoru obytných nemovitostí, který se po letech boomu propadl v roce 2007 do krize. Nynější tempo prodeje starších domů je hluboko pod roční úrovní šesti milionů prodaných jednotek, kterou ekonomové považují za příznak zdravého trhu.

Celý realitní trh a stavební sektor v USA nadále tíží rozsáhlý převis zabavovaných a nuceně prodávaných domů těch, kdo nebyli schopni splácet hypoteční úvěry. Prodej těchto domů se na celkovém únorovém prodeji podílel 39 procenty.

Zahajovaná obytná výstavba ve Spojených státech v únoru podle zprávy z minulého týdne spadla v únoru o 22,5 procenta, což byl druhý nejhlubší propad v historii. Prudce rovněž klesl počet vydaných stavebních povolení, který je indikátorem budoucího vývoje v tomto sektoru.

Hypoteční krize s pádem realitního trhu byla jednou z hlavních příčin finanční krize z let 2007 až 2009. Oživení sektoru brání vedle vysokého počtu zabavovaných domů na trhu i vysoká nezaměstnanost, kvůli které lidé nejsou ochotni brát si hypotéky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK