"To je nepřijatelné obvinění," reagovala dnes mluvčí tamního ministerstva zahraničních věcí Ťiang Jü. K otázce se vyjádřila pouze na pravidelné tiskové konferenci po jednání vlády, nic bližšího už k tomu neřekla.
Google v pondělí uvedl, že čínští uživatelé mají s používáním e-mailové služby Gmail problémy už několik dnů. Mluvčí firmy ale odmítla, že by měl Google technické problémy, za špatnou funkčností je podle ní pravděpodobně čínská vláda. Googlu prý blokuje stránky tak šikovně, aby to vypadalo, že Google má sám problémy.
Provozovatelé internetových služeb, kteří chtějí v Číně podnikat, musejí dodržovat přísná pravidla regulace a filtrovat obsah, který úřady považují za nežádoucí. Jsou to hlavně stránky s pornografickou tématikou, ale nejen ty. Kritici tvrdí, že Čína blokuje i weby, kde lidé otevřeně vyjadřují své politické názory, což ale úřady nikdy nepřiznaly.
Google ve s čínskou vládou spor už dlouho. Na začátku loňského roku firma oznámila, že se čínské cenzuře už nehodlá dál podřizovat, a následně přestala výsledky vyhledávání filtrovat. Vláda proto začala služby Google částečně blokovat, což způsobilo, že uživatelé se v Číně od Googlu začali odvracet a přecházeli k domácí konkurenci. Google proto z Číny pak odešel a nechal tam jen část vývojového centra.
Analytici tvrdí, že Google neochotou podřídit se cenzuře jen maskoval to, že se mu v Číně nepodařilo uspět. Dominantní postavení na čínském trhu vyhledávání má totiž domácí společnost Baidu, která po odchodu Googlu podíl na trhu ještě upevnila. Google by nebyl první západní firmou, která v Číně narazila, neuspěla tak například ani společnost Yahoo.