Čepro odmítá návrh na insolvenční řízení jako smyšlený

22.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

22. března (ČTK) - Státní distributor paliv Čepro dnes odmítl důvody pro návrh na prohlášení insolvence podané advokátem Vladimírem Bartošem jako smyšlené. Firma tvrdí, že jde o pokus oklamat soud s cílem vylákat z Čepra vysokou finanční částku. Proti návrhu na insolvenci se hodlá Čepro právně bránit, sdělila ČTK mluvčí společnosti Lenka Svobodová. Bartoš tvrdí, že návrh na zahájení řízení a prohlášení konkurzu podal, protože mu Čepro dluží 127 milionů korun. Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení na Bartošův podnět v pondělí. "Veškerá tvrzení o údajných pohledávkách, o něž advokát Bartoš svůj návrh opírá, jsou smyšlená. Jde o pokus oklamat soud s cílem vylákat ze státního podniku vysokou finanční částku," uvedla Svobodová. "Čepro nepochybuje o tom, že v rámci zahájeného řízení přesvědčivě prokáže nesmyslnost návrhu. Obchodní činnost společnosti Čepro pokračuje bez jakýchkoli omezení," dodala.

Čepro uvádí, že své závazky hradí ve splatnosti a celkově se těší finančnímu zdraví. Proti insolvenčnímu návrhu se chce bránit právními prostředky nejen v rámci zahájeného insolvenčního řízení, ale také cestou osobní odpovědnosti osob, která za uplatněním nároků stojí.

Bartoš v návrhu uvedl, že na něj byla podle smlouvy ze srpna 2009 převedena polovina z pohledávky, kterou vůči Čepru má Dušan Pintye. Pohledávka prý vznikla v roce 2001 v souvislosti se směnou bezmála milionu iráckých dinárů za částku 120 milionů korun a dluhem Čepra vůči společnosti Slovnaft.

Pintye podle Bartoše postoupení části své pohledávky oznámil vedení Čepra i ministerstvu financí, které je jediným akcionářem státního podniku. "Zároveň navrhl mimosoudní vypořádání, přičemž mu bylo sděleno, že věc ponechávají na rozhodnutí soudu," uvedl v návrhu Bartoš. Soud nyní prověřuje, jestli je insolvenční návrh po faktické stránce v pořádku, a následně bude zkoumat, zda je dlužník v úpadku, či není.

"Návrh na insolvenci je nejen šikanózní, ale přichází od krajně nevěrohodných osob. Zatímco jeden z údajných věřitelů si odpykává ve vězení trest za násilnou trestnou činnost, druhý údajný věřitel má podle všeho problémy s etickým výkonem advokátské profese. Tento tandem se nyní snaží zcela neoprávněně připravit stát o stamilióny korun," uvedl generální ředitel Čepra Jiří Borovec.

Pintye si byl v roce 2003 odsouzen ke 14 letům vězení za to, že v lednu 2002 zastřelil na náměstí v Jiříkově na Děčínsku nelegálně drženou pistolí jednoho muže a dva zranil.

Podle Čepra je případ součástí širšího komplotu, při kterém se v uplynulých letech skupina osob pokusila vytunelovat tento státní podnik a vyvést z něj několik miliard korun. "Tuto zločinnou konstrukci, v níž svou roli sehrálo i podvodné zneužití justičních orgánů, definitivně zastavil až Ústavní soud, který všechna dříve vydaná soudní rozhodnutí zrušil a vše vrátil na počátek. Zhruba od roku 2008 projednávají příslušné soudy celou sérii případů znovu. Ani jeden z uplatněných nároků vůči společnosti Čepro nebyl úspěšný, naopak v některých případech již existují pravomocná rozhodnutí o tom, že pohledávky nikdy neexistovaly," konstatovala firma.

Pintye podle Čepra pro své tvrzení, že do sídla společnosti přinesl vysokou částku v iráckých dinárech, nepředložil žádný důkaz. "Údajnou pohledávku pak uměle přepočetl tak, aby vyhlížela jako mnohamilionová částka v českých korunách. Tuto fiktivní pohledávku nyní vymáhá v soudním řízení, jež dosud nebylo pravomocně rozhodnuto," uvedlo Čepro.

Čepro dodává, že podaný návrh je zoufalou reakcí na rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který minulý týden odmítl žalobu společnosti M Port na Čepro týkající se údajné pohledávky za více než 348 milionů korun. "Autoři komplotu se proto nyní pokoušejí obejít řádné soudní řízení a ještě před vynesením rozsudku vylákat smyšlenou pohledávku prostřednictvím řízení insolvenčního," dodalo Čepro.

Čepro podniká v přepravě, skladování a prodeji ropných produktů. Dohlíží také na zásoby státních hmotných rezerv a provozuje síť čerpacích stanic Euro Oil. V roce 2010 společnost Čepro vykázala meziroční růst zisku před zdaněním o 28 procent na 960 milionů korun. Její tržby v loňském roce vzrostly o deset procent na 44 miliard Kč.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK