"Prezident republiky na tento trend dlouhodobě poukazuje, je jeho kritikem a často apeluje na české zákonodárce, aby přejímání evropské legislativy s podobnými dopady zvažovali důsledněji," uvedl Ochvat.
Evropský systém dohledu vytvořila Evropská unie v reakci na globální finanční krizi. Novela vkládá do zákona nový paragraf, který konstatuje, že ČNB "je součástí Evropského systému dohledu nad finančními trhy a spolupracuje s Evropskou radou pro systémová rizika a evropskými orgány dohledu nad finančními trhy".
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) již při projednávání ve sněmovně řekl, že v předloze jde výlučně o posílení informační povinnosti a koordinace, nikoli o přesun kompetencí k evropským orgánům dohledu. Takový proces by byl nežádoucí a byl by v přímém rozporu se zájmy České republiky, konstatoval.
Podnětem k novému uspořádání systému dohledu nad finančními trhy se stala globální finanční krize. Ta podle EU odhalila závažné nedostatky při kontrole finančního trhu, a to jak na úrovni jednotlivých členských států, tak na úrovni integrovaných a vzájemně propojených evropských finančních trhů.
Novela tak vstoupí v platnost bez prezidentova podpisu.