Mezivládní dohody o budování plynovodu South Stream již Rusko podepsalo s Bulharskem, Srbskem, Maďarskem, Řeckem, Itálií, Chorvatskem a Rakouskem. Projekt vede Gazprom spolu s italským ropným koncernem Eni a francouzskou energetikou EDF. V pondělí se do projektu zapojila německá plynárenská společnost Wintershall z koncernu BASF.
Putin se snažil přesvědčit své slovinské protějšky, že projekt plynovodu není nijak ohrožen a že Moskvu od něj "nic neodvrátí". Minulý týden místopředseda ruské vlády Igor Sečin, který má na starosti energetiku, řekl, že Rusko by mohlo projekt plynovodu uložit k ledu, jeho vládní kolegové se však od jeho vyjádření distancovali.
South Stream má zajistit dodávky plynu z Ruska přes Černé moře do jižní a střední Evropy a vyhnout se přitom území Ukrajiny. Jeho jedna větev má vést pod Černým mořem do Bulharska a odtud přes Srbsko, Maďarsko a Slovinsko do centrální stanice v Rakousku a má být dokončena v roce 2015. Druhá má vést z Bulharska přes Řecko do Itálie.
Celá výstavba plynovodu South Stream má přijít na zhruba 24 miliard eur (586 miliard Kč). Kapacita plynovodu má dosáhnout až 63 miliard metrů krychlových ročně.
Rusko se snaží získat v Evropě kritické množství podpory pro South Stream, který má konkurovat projektu Nabucco, podporovanému Evropskou unií a USA. Nabucco má plyn do Evropy přivádět z oblasti Střední Asie a obcházet Rusko, jeho výstavba je však stále velmi nejistá.