Nečasův kabinet pokládá za nezbytné projednat pakt s parlamentem a se sociálními partnery. Premiér by pokládal za neseriózní zavázat se k něčemu, co by Česko později nemuselo splnit. Nečas ale nevyloučil, že se Česká republika připojí k paktu v budoucnosti. "Hlavní myšlenku paktu vnímáme pozitivně," dodal.
Premiér se také postavil proti myšlence zavedení daní z bankovních transakcí. Peníze by šly do fondu na zabezpečení bankovního sektoru. Podle Nečase by banky přenesly náklady na klienty. Premiér se také obává toho, že zahraniční mateřské banky by náklady přenesly na své české dcery.
Česko dále poukazuje na údajně nejistý právní základ paktu, když by Evropská komise monitorovala závazky států a vydávala by doporučení, co mají zlepšit. "Existují názory, že je to v rozporu s evropským právem," podotkl Nečas, podle kterého může hrozit skryté posílení pravomocí Bruselu.
Na summitu špiček členských zemí sedmadvacítky se bude debatovat také o situaci v Japonsku po zemětřesní a cunami a v souvislosti s problémy tamní atomové elektrárny Fukušima 1 o jaderné energetice. "To nejhorší, co by mohlo Evropu postihnout, je protijaderná hysterie," zdůraznil Nečas. Česko podle něj chápe jadernou energetiku jako nízkoemisní bezuhlíkový zdroj stimulující výzkum a vývoj a posilující konkurenceschopnost.
Případné omezování českých jaderných elektráren by podle Nečase vedlo v budoucnu k obrovským ekonomickým problémům a možná i zhroucení hospodářství. Dvě české jaderné elektrárny vyrábějí asi třetinu tuzemské elektrické energie, připomněl premiér.