...vést až k pádu tamní vlády a rázně připomenout investorům, že dluhová krize eurozóny zůstává vážná.
Euro v 11:20 stagnovalo na 1,4200 dolaru <EUR=>, když během seance sklouzlo až na denní dno 1,4146.
Politická a finanční krize v Portugalsku a nezdar snahy prolomit opční bariéry na 1,4250 dolaru v úterý stáhly euro zhruba o cent z pondělního čtyřapůlměsíčního maxima na dosah této hranice.
Dalšími klíčovými faktory středeční seance zřejmě budou napětí v Libyi a na Blízkém východě, britský rozpočet a zápis z minulého jednání Bank of England a možnost další intervence japonských úřadů proti nadměrnému posilování jenu.
V prostředí všeobecné nejistoty a averze k riziku zpevňovaly švýcarský frank <CHF=><EURCHF=> a jen <JPY=><EURJPY=>, posledně jmenovaný i přes hrozbu intervence ze strany japonských úřadů.
"Kurz eura k dolaru bude citlivě reagovat na zprávy z Portugalska i na sílící pravděpodobnost, že bude premiér Sócrates nucen odstoupit," řekl Roberto Mialich, měnový stratég z Unicreditu v Miláně.
"Dluhová krize eurozóny se tak ocitne znovu ve středu pozornosti, den před schůzkou představitelů EU. Negativní zprávy pro euro by ale mělo kompenzovat (pravděpodobné) dubnové zvýšení sazeb ECB," dodal s tím, že euro asi nepůjde pod 1,4050 dolaru.
Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Jozef Makúch ve středu řekl, že pravděpodobnost dubnového zvýšení úrokových sazeb v eurozóně je velmi vysoká, a dále tak stvrdil vzkaz ECB trhům z posledních týdnů. [ID:nSCH330616]
Portugalský parlament bude ve středu hlasovat o nejnovějších úsporných opatřeních menšinové socialistické vlády a premiér José Sócrates pohrozil svou rezignací, pokud opozice návrhy zamítne. [ID:nLDE72L1IO]
Ve čtvrtek pak začíná dvoudenní summit Evropské unie, na němž by se její představitelé podle očekávání měli přiblížit dohodě o podrobnostech záchranného fondu eurozóny.