Šéf Sazky Hušák se rozhodne o podání insolvenčního návrhu v pátek

23.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. března (ČTK) - Generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák se až v pátek u soudu rozhodne, zda podá na loterijní společnost insolvenční návrh. Hušák to dnes řekl na tiskové konferenci s tím, že záležet bude na tom, zda soud schválí přijetí úvěru od společnosti Gladiolus. Sám přitom očekává, že soud pošle loterijní společnost do úpadku, ale nechá současné vedení Sazky, aby ji reorganizovalo.

Hušák zároveň dodal, že v tuto chvíli z právního hlediska je již návrh na insolvenci za Sazku na soudu podán, a to od místopředsedy představenstva Sazky Romana Ječmínka. "Jsme připraveni maximálně spolupracovat se všemi věřiteli," uvedl.

"V pátek je jednání u pana soudce. Soudce se ptá, zda měl pan Ječmínek mandát k podání insolvenčního návrhu. Naše odpověď bude, že neměl. Zároveň se bude rozhodovat o úvěru a zároveň se rozhodneme, zda se přihlásíme k úpadku. A mandát na to mám od představenstva já," uvedl Hušák.

Sazka je v insolvenčním řízení od ledna a podle informací insolvenčního rejstříku dlužila k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po lhůtě splatnosti. "Sazka dál funguje, loterijní činnost běží, o obnovení neloterijní činnosti jednáme. Všechny výhry vyplácíme," řekl dnes Hušák. Podle něho se firma pokusí také obnovit spolupráci s mobilními operátory.

Městský soud v Praze měl o insolvenci Sazky rozhodovat 21. dubna. Pokud by Hušák návrh na insolvenci podal, nebo se přidal k Ječmínkovu návrhu, soud by dle mluvčí Martiny Lhotákové o úpadku Sazky mohl rozhodnout dříve.

Soud současně na 25. března předvolal k výslechu Hušáka a Ječmínka, jakožto představitele Sazky, dále právního zástupce Sazky Jaromíra Císaře, právního zástupce společnosti Moranda, kterou ovládá Vítek, Tomáše Rybáře a právního zástupce KKCG Davida Koláčka. Zástupci Sazky mají soudu zdůvodnit, proč není nutné ustanovit předběžného správce a proč nejsou nutná omezení v nakládání s majetkem. Zároveň by měli uvést důvody, že návrhy smluv o spolupráci, o úvěru a zástavních smluv (s firmou Gladiolus) nejsou v rozporu se zákonem. Zástupci Sazky mají dodat podklady objasňující ekonomickou situaci loterijní firmy.

Dosud se o Sazku ucházeli tři investoři: KKCG, Vítek a Penta s E-Investem. KKCG chtěla navýšit základní kapitál Sazky o 2,8 miliardy korun, za což žádala 67 procent akcií, deklarovala ale připravenost svou nabídku upravit. E-Invest a Penta by půjčily peníze na navýšení základního jmění o 51 procent a za to chtěly 51 procent z nového základního jmění firmy. Vítek nabízel za 100 procent akcií firmy miliardu korun. Jeho pohledávky vůči Sazce však převzala skupina PPF. Vítek se označoval za největšího věřitele loterijní firmy s pohledávkou 1,5 miliardy korun, vlastnil i zhruba čtvrtinu dluhopisů Sazky.

Většinovým vlastníkem Sazky je s 68 procenty Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Ten již dříve oznámil, že jeho výkonný výbor vyhlásí nezávislý transparentní tendr na výběr partnera pro Sazku. Nabídky vyhodnotí firma Erste Corporate Finance.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK