Vlády evropských zemí začaly rychle přehodnocovat svou jadernou politiku po ničivém japonském zemětřesení z 11. března. Katastrofa ochromila jadernou elektrárnu Fukušima ležící přibližně 150 kilometrů severně od Tokia. Z elektrárny přitom unikla radiace do prostředí.
Německo pozastavilo provoz sedmi starších jaderných elektráren, Rakousko požaduje celoevropské zátěžové testy a Itálie vyhlásila jednoleté moratorium na výstavbu nových jaderných elektráren. Bulharsko zpřísnilo opatření ve svém projektu Belene, který leží nedaleko otřesové zóny.
Francie, významný exportér nukleární technologie, propaguje bezpečnostní parametry příští generace svých reaktorů EPR. A pro francouzského dodavatele Arevu by se tvrdší požadavky na energetiky mohly projevit vyššími tržbami. Areva tvrdí, že poslední generace je bezpečnější než starší a že odolá i velkým šokům, jako jsou zemětřesení, a haváriím letadel.
Návrh textu pro summit také uvádí, že by se zátěžové testy jaderných elektráren měly připravit co nejdříve. Plně by se na nich měli podílet experti, zejména ze Západoevropské asociace jaderných dozorových orgánů (WENRA), napsala agentura Reuters.