Toyota v prohlášení dodala, že zatím není jisté, kterých závodů v Severní Americe by se případné omezení nebo pozastavení výroby dotklo, kdy začne ani jak bude dlouhé. Dopad tohoto kroku by však měl být velmi omezený, protože většina součástek používaných při výrobě v regionu přichází od místních výrobců a závody ještě dostávají součástky zaslané z Japonska před zemětřesením.
Toyota loni vyrobila zhruba 8,5 milionu vozů, z toho čtyři miliony v Japonsku. Kolem poloviny vozů vyrobených v Japonsku se vyváží. Téměř 70 procent vozů Toyoty prodaných v USA se však vyrábí ve 13 závodech, které má automobilka v Severní Americe, tedy USA, Kanadě a Mexiku.
Toyota zastavila po zemětřesení výrobu ve všech svých 12 montážních závodech v Japonsku.
Honda dnes oznámila, že o obnovení výroby v japonských závodech bude rozhodovat až po 3. dubnu na základě dostupnosti součástek. Příští týden však opět rozběhne výrobu motocyklů v závodě ve městě Kumamoto.
Japonské automobilky pozastavily výrobu kvůli škodám způsobeným zemětřesením a cunami na západně Japonska a nedostatku elektřiny 11. března. Analytici se domnívají, že automobilky v Japonsku budou mít s výrobou i nadále problémy kvůli nedostatku elektřiny a poškozeným silnicím.
Japonské zemětřesení již dolehlo i na americkou automobilku General Motors. Ta kvůli nedostatku součástek z Japonska uzavřela svoji továrnu ve Shreveportu a zastavila výrobu motorů v závodě v Buffalu, kde dočasně propustila 59 ze 623 zaměstnanců, napsaly agentury AP a Reuters.