"Vláda bude nadále bojovat proti možnosti uchýlit se k zahraniční pomoci. Naše pozice je jasná - odmítání zahraniční pomoci," řekl Pereira po zasedání vlády. Zahraniční pomoc není podle něj zapotřebí a "měla by velmi vážné důsledky pro ekonomiku".
Portugalský parlament ve středu zamítl vládní plán dalších úsporných opatření a premiér Sócrates nato podepsal demisi. Tento krok vrhá zemi podle analytiků do těžké nejistoty a zemi nyní hrozí, že bude muset brzy přijmout finanční záchranu od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu doprovázenou tvrdými podmínkami.
Finanční trhy již řadu měsíců považují Portugalsko za příštího kandidáta na finanční pomoc po Řecku a Irsku. Čeká se, že některé země EU budou nyní na Lisabon vyvíjet tlak, aby pomoc přijalo, stejně jako k tomu v listopadu donutily Irsko.
Velké země EU v čele s Německem se sice odvolávají na zájem eura, podle stále více expertů a pozorovatelů je však zajímá hlavně bezpečnost jejich bank, které by případný bankrot zadlužené země eura těžce ohrozil. Irsko tak například nemohlo vypovědět absolutní garanci na půjčky svých bank, takže místo věřitelů platí zdejší krizi bankovního sektoru irské obyvatelstvo v podobě dalšího zvyšování daní a drastických úspor, které srážejí dolů kdysi prudce rostoucí ekonomiku.
O situaci v Portugalsku bude dnes jednat summit EU, jehož se účastní i Sócrates. Ten už od listopadové irské krize trvá na tom, že jeho země pomoc nepotřebuje a jeho vláda na tom chce trvat minimálně do doby, než nastoupí nová vláda.
Šéf ministrů financí eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker před summitem odhadl, že Portugalsku by stačila pomoc 75 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). Na summitu se však podání žádosti o pomoc nečeká.
Výnosy portugalských dluhopisů dnes vystoupily u papírů s desetiletou splatností na rekordních 7,9 procenta a u pětiletých na 8,5 procenta. Tak vysoké náklady na nové úvěry jsou pro zemi neudržitelné a případná finanční pomoc od mezinárodního společenství by ji stála méně. Irové si od eurozóny půjčili za úrok ve výši necelých šesti procent a Řekům dokonce země platící evropskou jednotnou měnou snížily úrok na 4,2 procenta.