Pro ČR podle něj není mimo jiné přijatelné, že Česko nikdo nepozval k dojednávání paktu. "Nebyli jsme přizvání k této výsledné podobě paktu pro euro, bylo to před nás položeno stylem berte, nebo nechte ležet. Je možné, že některé členské země tento přístup akceptují, my ho akceptovat i z tohoto důvodu nechceme," uvedl premiér.
Podle Nečase vláda sice s velkou částí opatření v paktu souhlasí a i ekonomika země jde stejným směrem, ale ve vládě se pro přistoupení k paktu nevyslovil ani jeden ze 14 ministrů. Nicméně v budoucnosti není úplně vyloučené, že Česko svůj názor změní.
"Je to poměrně kompaktní názor vlády. Já jsem řekl, že se samozřejmě podíváme jak Pakt pro euro bude fungovat, jaké bude mít výsledky a já vůbec nevylučuji, že Česká republika i po jisté politické debatě se k tomuto návrhu připojí," řekl Nečas.
Jeden z mála bodů, který české vládě vadí je, že pakt nepřímo vyzývá ke sjednocení daňového základu pro firmy. "My jsme ostražití k tomu, aby se zaváděla harmonizace přímých daní, ať už cestou společného konsolidovaného základu, nebo harmonizací daňových základů," dodal český premiér.
Pakt pro euro počítá mimo jiné i se sledováním vývoje mzdových nákladů v jednotlivých členských státech či s monitorováním vývoje penzijních systémů, které by v budoucnosti mohly zatížit jednotlivé státní pokladny. Vyhodnocovat plnění paktu v jednotlivých zemích bude Evropská komise, ale její rozhodování budou spíše poradní. Státy, které se k paktu připojí, musí ovšem počítat s tím, že každou velkou reformu budou muset konzultovat s ostatními zeměmi v EU.