Verdikt je velkou ranou pro BP, která se stále vzpamatovává z loňských těžkých problémů s únikem ropy z jejího vrtu do Mexického zálivu a potřebuje expandovat jinde. Je špatný i pro ruskou vládu, která chce spoluprací s nadnárodními koncerny výrazně pokročit v rozvoji domácích nalezišť ropy a plynu.
BP a Rosněfť se na počátku roku dohodly na strategické spolupráci a vzájemné výměně části akcií. Oba podniky mají v úmyslu společně hledat ropu a zemní plyn v pobřežních oblastech ruské Arktidy, které byly dosud výhradní doménou ruských těžařů. Spolupráce v průzkumu se má týkat rozlehlých a potenciálně bohatých oblastí Karského moře, kam dosud zahraniční firmy neměly přístup.
Počátkem února se již AAR u londýnského soudu podařilo prosadit dočasný soudní zákaz realizace dohody. AAR tvrdí, že dohoda porušuje ujednání, podle kterého ji má BP před vstupem do jakýchkoliv významnějších nových aktivit v Rusku požádat o souhlas.
BP k rozhodnutí arbitrů uvedla, že je prodloužením dosavadního dočasného zákazu a že požádá o rozhodnutí, zda může pokračovat alespoň ve výměně akcií. AAR však na to uvedla, že arbitráž zakázala BP vstupovat s Rosněftí do "jakýchkoli strategických transakcí" včetně výměny akcií.
Ruský tisk od počátku spekuluje, že miliardáři Michail Fridman, German Chan, Viktor Vekselberg a Len Blavatnik chtějí svými kroky proti alianci jen zhodnotit podíl v TNK-BP a že spor se časem vyřeší smírně. Hrozí však, že vzroste napětí mezi oligarchy a mocným ruským místopředsedou vlády pro energetiku Igorem Sečinem, který je zároveň šéfem představenstva Rosněfti. Sečin nedávno prohlásil, že kdyby byla dohoda zmařena, Rosněfť by od viníků žádala kompenzace.