Index skončil mírně pod předběžnou hodnotou 68,2 bodu a dostal se nejníže od listopadu 2009. Inflační očekávání kvůli růstu cen výrazně stoupla, nákupní plány spotřebitelů se však nezměnily.
"Údaje svědčí o tom, že tempo reálných spotřebních výdajů se sníží, nenaznačují však, že nás čeká nový trend sestupu," uvádí se ve zprávě.
Ukazatel spotřebitelských očekávání se proti únoru propadl o plných 13,7 bodu, pátým nejrychlejším tempem vůbec, a klesl na 67,9 bodu, nejníže za dva roky. Index hodnocení současných podmínek se snížil o 4,4 bodu na 82,5 bodu.
Vysoké zůstávají obavy z inflace. Očekávání inflace v horizontu jednoho roku stouplo na 4,6 procenta z únorových 3,4 procenta. Výhled inflace pro příštích pět až deset let stoupl na 3,2 ze 2,9 procenta.
Ekonomové sledují indexy důvěry velmi pozorně, protože se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.
Americká ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlila podle dnešních revidovaných údajů růst na 3,1 procenta z 2,8 procenta v předešlém čtvrtletí. Za celý loňský rok ekonomika posílila o 2,8 procenta a oživila z předloňského propadu o 2,6 procenta.