Hlavním úkolem prozatímního věřitelského výboru bude podle mluvčí Městského soudu v Praze Martiny Lhotákové posoudit úvěrové smlouvy Sazky se společností Gladiolus. Své stanovisko je výbor povinen předložit soudu ve lhůtě pěti dnů. Stejnou povinnost soud uložil i Cupkovi.
Návrhy smluv o úvěru a o spolupráci se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest, počítají s tím, že Sazka dostane úvěr 2,5 miliardy Kč, který má být zajištěn jejím majetkem. Předseda představenstva Sazky Aleš Hušák dnes na slyšení u soudu řekl, že se svým rozhodnutím o připojení k návrhu na insolvenci Sazky, který podal místopředseda Sazky Roman Ječmínek, vyčká na rozhodnutí soudu o smlouvě se společností Gladiolus.
"Sazka má na základě dnešního jednání Městského soudu v Praze připraveny další kroky, které bude postupně oznamovat. O aktuální situaci bude dnes odpoledne jednat představenstvo," uvedl bez dalších podrobností mluvčí společnosti Jan Tuna.
Členy prozatímního věřitelského výboru jmenuje soud, a to tak, aby v něm byly zastoupeny všechny skupiny věřitelů podle povahy jejich pohledávek, například zaměstnanci, bankovní věřitelé, dodavatelé, majitelé dluhopisů atd., řekl ČTK Jan Procházka z advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Smyslem fungování výboru v této fázi insolvenčního řízení je dohlížet na činnost dlužníka a hájit přitom zájmy věřitelů. Výbor má například právo nahlížet do dokumentů společnosti, dodal.
K soudci Jaromíru Harmachovi, který vede insolvenční řízení se Sazkou, se dopolende na společný výslech dostavili zástupci Sazky a firem, které na ni podaly insolvenční návrhy. Vedle Hušáka soudce vyslýchal místopředsedu představenstva Romana Ječmínka, právního zástupce Sazky Jaromíra Císaře, zástupce společnosti Moranda Tomáše Rybáře a právního zástupce skupiny KKCG Davida Koláčka.
Městský soud v Praze dnes neučinil žádné rozhodnutí o předběžném opatření či o úpadku loterijní společnosti Sazka. Hušák se o podání vlastního insolvenčního návrhu rozhodne zřejmě do pondělí. Sazka podle informací insolvenčního rejstříku dlužila k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po lhůtě splatnosti.