Pakt pro euro schválil dnes skončený summit EU. ČR spolu se Švédskem, Británií a Maďarskem k němu ale nepřistoupila, i když premiér Nečas nevyloučil, že by se Česko někdy v budoucnu přidat mohlo. Pakt má zvýšit konkurenceschopnost států EU. Jeho přijetí mimo jiné znamená, že EU začne v zemích, které se k němu připojily, hlídat výši mzdových nákladů či udržitelnost jednotlivých penzijních systémů.
Třeba Polsko přistoupení k paktu zdůvodnilo obavou z dvourychlostní Evropy i toho, že by se ocitlo mimo rozhodování ve chvílích, kdy se může rozhodovat o věcech, jež pak mohou mít dopad na celou EU.
"Samozřejmě je skutečností, že některé informace budeme mít zprostředkované, to já nezastírám," připustil Nečas, i když dodal, že si nemyslí, že tím ČR může příliš ztratit.
"Já nesdílím takové ty podle mého názoru trošku umělé obavy z dvourychlostní Evropy. Řeknu proč, protože de facto Evropa přece dvourychlostní je," řekl. Příkladů je podle něj v současné EU celá řada. Například některé země mají euro, jiné nemají. Některé státy zase tvoří takzvaný schengenský prostor volného pohybu bez hraničních kontrol, jiné nikoli. Různé jsou podle něj i výše zemědělských dotací.
"Reálně fungující Evropská unie je dvourychlostní. To je důvod, proč já nepropadám panice kvůli tomu, že někde jsou dvě skupiny států a mají jakoby rozdílnou rychlost," dodal Nečas.
Proti původním návrhům z konečné verze zmizely některé nejkontroverznější části, včetně výslovné zmínky o sjednocená daňového základu pro firmy, kterou nahradila velmi obecná verze.
Právě obava z toho, že pakt by mohl vést k harmonizaci daní, ale byla jedním z důvodů odmítnutí ze strany Prahy. Další bylo i to, že výsledná podoba paktu se vyjednávala bez Česka. "Nebyli jsme přizvání k této výsledné podobě paktu pro euro, bylo to před nás položeno stylem berte, nebo nechte ležet," podotkl premiér už ve čtvrtek.