Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru mírnější propad na 65 bodů. Pokles přišel po pěti měsících růstu a zvyšuje obavu, zda kupující budou schopni a ochotni v dalších měsících utrácet.
Hodnota indexu ukazuje, že ekonomika zatím není zcela zdravá. Index důvěry signalizuje zdravou ekonomiku až kolem úrovně 90 bodů, tam však byl naposledy v roce 2007, na jehož konci začala hospodářská recese.
Američané lépe hodnotí současné ekonomické podmínky, avšak hůře vidí budoucí vývoj. Indikátor hodnocení současné situace se zvýšil o 3,1 na 36,9 bodu. Ukazatel očekávání se však snížil o 16,4 bodu na 81,1 bodu a spotřebitelské očekávání inflace v příštích 12 měsících je nejvyšší od října 2008.
Zhoršilo se hodnocení situace na trhu práce. Podíl těch, kdo si myslí, že "získat práci je těžké", stoupl na 44,6 procenta z 44,4 procenta před měsícem. Podíl těch, podle nichž "pracovních míst je dostatek", klesl na 4,4 procenta ze 4,9 procenta.
Analytici upozorňují, že náladu spotřebitelů rovněž negativně ovlivnilo devastující zemětřesení a cunami v Japonsku a následná jaderná krize. Vliv měly i politické nepokoje na Blízkém východě a v Severní Africe, které způsobily růst cen ropy, napsaly agentury AP a Reuters.
Ekonomové údaje o důvěře spotřebitelů pozorně sledují. Výdaje spotřebitelů se na celkové ekonomické aktivitě USA podílejí zhruba 70 procenty a jsou tak důležité pro silný ekonomický růstu.