Počet slunečních elektráren v posledních letech v ČR strmě roste. Koncem roku 2007 jich bylo 249, o rok později 1475 a koncem roku 2009 celkem 6032. Na konci roku 2009 činil instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Česku 463 MW. Nyní je více než čtyřnásobný. ERÚ v průběhu loňského roku předpovídal, že v prosinci bude připojeno zhruba 1600 MW solárních elektráren. V důsledku tohoto rozvoje slunečních zdrojů hrozilo letos podle regulátora zdražení elektřiny o více než deset procent.
Vláda proto přijala sérii opatření, která zdražení energie omezují v průměru na 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky. Zavedlo se například zdanění solárních elektráren sazbou 26 procent či zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy pro sluneční zdroje. Pro solární elektrárny s výkonem nad 100 kilowattů připojených od ledna 2011 se výkupní cena snížila o více než polovinu, tedy z loňských 12.150 korun za megawatthodinu na 5500 korun za MWh.
Investorům, které své solární elektrárny připojili v minulých letech, vadí především 26procentní zdanění. Případem se na základě senátorského návrhu už začal zabývat Ústavní soud. Podle mluvčí soudu Jany Pelcové bude věnovat návrhu senátorů velkou pozornost. Je si prý vědom možných finančních dopadů. Délku řízení nelze předjímat. Přezkum zákonů trvá většinou přinejmenším několik měsíců.
V ČR podle statistik ERÚ roste také počet jiných alternativních zdrojů elektrické energie. Koncem loňského roku bylo v provozu 93 větrných elektráren s instalovaným výkonem 215 MW, o rok dříve to bylo 85 provozoven s výkonem 193 MW. Roste i výroba elektřiny využívající bioplyn. Koncem loňského roku bylo v ČR 180 provozoven s výkonem 103,02 MW, o rok dříve to bylo 157 provozoven s výkonem 80,10 MW.
Obnovitelné zdroje dnes podle Fiřta tvoří zhruba deset procent její ceny pro zákazníky, tedy například více než přenos elektřiny a systémové služby ČEPS. "Situace je v tomto hledu špatná, ale mohla být ještě horší. Pokud by nedošlo k legislativním změnám, tak bychom se dostali na 14 procent, což by bylo pro řadu firem likvidační," uvedl Fiřt. Podíl výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů roste, v roce 2010 podle dat ERÚ tvořil více než osm procent. Téměř polovinu těchto zdrojů tvoří větrné elektrárny, roste podíl biomasy a bioplynu.
Ve struktuře zdrojů ve výrobě elektrické energie je klíčové nadále hnědé uhlí a jádro. Tyto zdroje jsou podle Fiřta nenahraditelné, alternativní zdroje jsou pouze doplňkové. ČR má podle Fiřta zdroje diverzifikované, což je přednost. ČR v posledních letech vyrobí více elektrické energie, než jaká je v zemi spotřeba a je silně exportní zemí.