EU stanovuje pravidla pro budoucí aukce povolenek

29.03.2011 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Státy musejí zažádat o výjimku do konce...

...září

* Ekologické investice podniků mají odpovídat ceně povolenek

* Česko během dvou měsíců rozhodne, zda výjimku využije

BRUSEL, 29.března (Reuters) - Evropská komise stanovila pravidla pro 10 členských států, které si vymohly výjimku při dražení povolenek na emise skleníkových plynů po roce 2013.

Komise v úterý informovala, že země musí do 30.září oznámit, zda výjimky využijí, na kolik let a jakým způsobem. Brusel poté do šesti měsíců rozhodne, zda je žádost v souladu s pravidly EU a jestli jí vyhoví.

Od roku 2013 budou evropské podniky získávat emisní povolenky jen nákupem v aukcích, zatímco v současnosti získávají část zdarma na základě historické produkce skleníkových plynů.

Česko, Bulharsko, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko a Rumunsko si však vymohly výjimku a chtějí i nadále přidělovat část povolenek bezplatně, když argumentují nutností nákladných investic do modernějších a ekologičtějších technologií. [ID:nGAZ855823]

"Celkové množství těchto investic musí odpovídat tržní ceně zdarma přidělených povolenek," uvedla Komise.

Výjimku bude možné uplatnit od ledna 2013 do konce roku 2019. V roce 2020 se budou dražit všechny povolenky.

Členské státy nebudou moci rozdělit zdarma v roce 2013 více než 70 procent kreditů a poměr bude postupně klesat. Země uplatňující výjimku tyto povolenky přidělí ze svého celkového balíku, takže vydělají méně na aukcích, uvedla Komise.

Resorty průmyslu a obchodu a životního prostředí i nadále prosazují využití výjimky, uvedl v úterý náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner.

Česká vláda však zároveň uvažuje, že by mohla stoprocentními aukcemi pokrýt část nákladů spojených s růstem cen elektřiny v důsledku rozvoje fotovoltaiky v minulých letech.

"(Rozhodnutí by mohlo padnout) během dvou měsíců. Nejde to vláčet do nekonečna," řekl Hüner agentuře Reuters v kuloárech energetické konference.

Pokud by se vláda shodla na dražení celého objemu povolenek, většinu nákladů by nesl největší domácí výrobce elektřiny, společnost ČEZ <CEZsp.PR>.

(Autoři: Nina Chestney, Pete Harrison a Roman Gazdík)

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK