"Je potřeba zdůraznit, že činnost loterijní společnosti i po tomto kroku nadále běží, jsou přijímány sázky a vypláceny výhry. Zároveň probíhají jednání s partnery," řekl ČTK tiskový mluvčí Sazky Jan Tuna. Sazka může nakládat s majetkem do výše půl milionu korun. Větší částky musí schválit insolvenční správce.
"Příprava schůze věřitelů, přezkumného jednání k pohledávkám a zachování provozu firmy," popsal své další kroky správce Cupka. Nyní musí podle svých slov především zjistit finanční situaci Sazky. "V zájmu všech nyní je to, aby společnost pokračovala v loterijní činnosti, protože jinak je jen souborem movitých a nemovitých věcí a značky," dodal.
Soud vyzval věřitele, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, aby tak učinili do 30 dnů. K později podaným přihláškám soud nepřihlíží a takto přihlášené pohledávky nebudou v insolvenčním řízení uspokojeny. Přihlašují se i pohledávky, které již byly u soudu uplatněny.
Jednání k přezkoumání přihlášených pohledávek soud stanovil na 26. května, poté se se bude konat schůze věřitelů. Ti mají rozhodnout o způsobu řešení úpadku.
Skupina PPF, jeden z největších věřitelů Sazky, šéfa Sazky Aleše Hušáka obvinil, že uměle vytváří obrovskou pohledávku, aby prosadil zástupce spřátelené firmy do věřitelského výboru společnosti. "Vedení Sazky neváhá v těchto hodinách účelově vytvářet virtuální závazky Sazky, podle všeho v řádech miliard korun. Předpokládáme, že s pomocí takto vykonstruovaných dluhů chce manipulovat insolvenčním procesem v neprospěch skutečných věřitelů," uvedl mluvčí PPF Milan Tománek. Mluvčí Sazky to vyloučil. "PPF jako silná finanční skupina zcela jistě ví, že závazky se dají těžko virtuálně vytvářet," řekl Tuna.
Prozatímní věřitelský výbor Sazky se sešel už dnes a jednal o úvěru společnosti Gladiolus, který by měl podle Hušáka uspokojit pohledávky věřitelů. Výsledek jednání výboru není znám. Členy prozatímního věřitelského výboru Sazky jsou společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna.
Gladiolus spoluvlastní společnosti Penta a E-Invest Martina Ulčáka. Přijetím úvěru 2,5 miliardy Kč od této společnosti navrhoval Hušák vyřešit finanční potíže Sazky.
V případě Sazky připadají v úvahu dvě možnosti řešení po vyhlášení úpadku - konkurz nebo reorganizace. Konkurz by nejspíše znamenal konec firmy jako takové. U Sazky se ale hovoří o možnosti, že soud povolí reorganizaci firmy. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce.
V případě povolení reorganizace má dlužník přednostní právo na vypracování reorganizačního plánu, a to do 120 dnů od prohlášení úpadku. Pokud Hušák bude moci předložit reorganizační plán a většina věřitelů mu ho schválí, dojde na dlužnickou reorganizaci. Pokud mu ale plán neschválí, dojde na reorganizaci věřitelskou. I tu musí schválit většina věřitelů.
Insolvenční návrh na Sazku jako první podal 17. ledna Radovan Vítek (nedávno své pohledávky postoupil skupině PPF), 4. března pak společnost KKCG Structured Finance podnikatele Karla Komárka. Poté 21. března podal na Sazku insolvenční návrh i místopředseda představenstva Roman Ječmínek a v pátek se připojil generální ředitel a předseda představenstva Sazky Hušák.
Sazka podle informací insolvenčního rejstříku dlužila k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po splatnosti.