Havárie v Mexickém zálivu už BP stála 19 miliard dolarů

29.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New Orleans/Londýn 29. března (ČTK) - Britská těžební společnost BP v souvislosti s loňskou havárií v Mexickém zálivu zatím zaplatila asi 19 miliard dolarů (přes 331 miliard Kč). Při havárii zahynulo 11 dělníků a BP si už dříve dala stranou na krytí škod a pokut celkem asi 41 miliard USD (asi 715 miliard Kč). Nyní se ale objevil další problém. Právníci zvažují, zda kvůli smrtelným zraněním neobviní vedení BP ze zabití. Celkové náklady by se tak mohly firmě zvýšit ještě víc, kvůli čemuž dnes prudce oslabovaly její akcie.

"Zatím jsme vynaložili 19 miliard dolarů," řekl investorům na konferenci Howard Weil Energy Conference prezident BP America Lamar McKay, jehož citovala agentura Reuters. Firma už podle něj podepsala smlouvy na prodej části majetku v objemu 22 až 23 miliard dolarů (383 až 401 miliard Kč), a blíží se tak svému cíli získat z prodeje majetku zhruba 30 miliard dolarů. Z části těchto peněz bude platit další pokuty a odškodné.

BP provozovala vrt Macondo, který loni v dubnu prasknul. Následná exploze zcela zničila vrtnou plošinu, na kterou byl vrt napojen, a zabila zmíněných 11 dělníků. BP měla plošinu pronajatou od americké společnosti Transocean a v projektu Macondo měla největší vlastnický podíl. Proto nese za katastrofu i největší díl odpovědnosti.

Akcie BP hned po loňské havárii začaly prudce oslabovat, až ztratily asi polovinu původní ceny. Vzhledem k tomu, že firma byla schopna odhadnout celkové náklady na likvidaci škod, cena se ještě loni stabilizovala a kurz akcií se začal opět zvolna zvyšovat. Na původní úroveň se ale zatím nedostal. Před havárií ropné plošiny se jedna akcie BP na burze v Londýně prodávala za více než 650 pencí, v posledních dnech cena činila zhruba 470 pencí.

Investoři se ale dnes akcií BP opět zbavovali, a zatlačili tak jejich kurz těsně nad 466 pencí. Proti pondělnímu závěru 477,10 GBp to byl pokles o 2,2 procenta. Jiným firmám v sektoru se dařilo mnohem lépe, jejich akcie v průměru klesly o 0,3 procenta. Podle analytiků je hlavním důvodem zpráva o možném stíhání manažerů BP za neúmyslné zabití. Americká prokuratura ale konečné stanovisko v této věci zatím nezaujala.

Dosavadní vyšetřování zjistilo, že pokyny manažerů bezprostředně před havárií sehrály podstatnou úlohu. Zdroje agentury Bloomberg uvedly, že se otázkou dalšího obvinění manažerů BP zabývá příslušný odbor ministerstva spravedlnosti USA, obvinění by ale mohla mít různou podobu, třeba zmínění zabití z nedbalosti. Znamená to tudíž, že pokud by byli manažeři obviněni, nemusí to být nutně ze zabití.

Faktorem k poklesu kurzu akcií BP je ale i snížení nákupního doporučení, které vydali analytici investiční banky Collins Stewart. Ti až dosud akcie firmy doporučovali držet, nyní je ale radí prodat. Hlavním důvodem však nejsou spekulace o chystaném dalším obvinění manažerů firmy, ale spor, který BP vede s ruskými oligarchy sdruženými v konsorciu AAR. Právě s nimi totiž BP v Rusku vlastní společný podnik TNK-BP.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK