Hlavní index Nikkei 225 si připsal 249,71 bodu a den uzavřel vyšší o 2,64 procenta na 9708,79 bodu. Dostal se tak nejvýše od 11. března, kdy Japonsko zasáhlo ničivé zemětřesení a akcie prudce oslabily. Část ztrát sice smazaly, na úrovni před zemětřesením však ještě zdaleka nejsou. Širší index Topix dnes přidal 1,87 procenta na 866,09 bodu.
Další vývoj bude podle analytiků do značné míry záviset na tom, jak budou akciový trh vnímat zahraniční investoři. Právě ti totiž trhu pomohli obnovit růst a poptávali akcie, jejichž kurz v minulých dnech výrazně oslabil. Investoři spoléhají na to, že Japonci budou chtít brzy začít s obnovou ekonomiky, z čehož by mohly akcie těžit.
V silném propadu ale pokračují akcie společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO), která vlastní poškozenou jadernou elektrárnu Fukušima. Od havárie elektrárny už akcie ztratily více než tři čtvrtiny hodnoty a očekává se, že firma směřuje k bankrotu. Jako pravděpodobná se jeví možnost, že podnik bude zestátněn.
Na devizových trzích dnes oslaboval japonský jen, jemuž uškodil takzvaný úrokový diferenciál. Tedy fakt, že základní úroky v Japonsku jsou na nule, zatímco v jiných vyspělých zemích jsou vyšší, především pak v eurozóně. Tam se navíc očekává, že Evropská centrální banka už na příští schůzce své bankovní rady sazby zvýší.
Japonský jen tak vůči euru spadl nejníže za posledních deset měsíců, k dolaru je blízko třítýdenního minima. Proti kurzu jenu hraje i možná změna zajišťovacích pozic, jichž využívají velcí investoři. Vysoký zájem přetrvává o australský dolar, který je vůči dolaru americkému nejvýše za posledních 29 let.
Dolar vůči jenu zpevnil o 0,6 procenta na 83,02 JPY, a jeho růst se tak v posledních dnech výrazně zrychlil. Proti poválečnému minimu 76,25 JPY, na němž se ocitl teprve 17. března, už zpevnil skoro o devět procent. Euro k jenu vystoupilo na 116,95 JPY, proti dolaru o čtvrt procenta oslabilo a dostalo se na 1,4078 USD.