MZe loni rozdělilo na dotacích téměř 42 miliard korun

30.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. března (ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) v loňském roce rozdělilo na dotacích v rámci resortu 41,8 miliardy korun, sdělila dnes ČTK mluvčí MZe Tereza Dvořáčková. Peníze z fondů Evropské unie i ze státního rozpočtu inkasovali především zemědělci, ale také lesníci nebo vodohospodáři. Budovaly se za ně protipovodňové zábrany, čistírny odpadních vod, bioplynové stanice či upravovaly cesty. Srovnatelný údaj o dotacích za rok 2009 ČTK shání.

"V rámci národních dotací se většina dotačních titulů a programů využila v maximální možné míře. Dotace příjemci vyčerpali z 91 procent, konkrétně šlo o 41, 8 miliardy z celkových 46 miliard korun," uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).

Největší objem peněz MZe loni vyplatilo v rámci základní agrární dotace, jednotné platby na plochu (SAPS), a to více než 15 miliard korun. Výše platby je závislá na výměře půdy, kterou farmář obhospodařuje. V případě, že kontrolní orgány zjistí, že dotyčný porušuje předpisy z hlediska ochrany životního prostředí či pohody chovaných zvířat, mohou mu být dotace kráceny. Platba jde ze 100 procent ze zdrojů EU.

"Farmáři se mohou rozhodnout, co chtějí produkovat, přičemž mají zaručenou stejnou výši podpory nezávisle na tom, co pěstují. Díky tomu se mohou lépe přizpůsobit poptávce," uvedl Fuksa.

Z Programu rozvoje venkova získalo české zemědělství a venkov v loňském roce také přes 15 miliard korun. Dotace podpořily budování infrastruktury, zlepšení životního prostředí či posilování konkurenceschopnosti českých farmářů.

Do vodního hospodářství loni směřovalo zhruba 4,5 miliardy korun. Například zajištění stability břehů a dna Vltavy v Českých Budějovicích stálo mezi lety 2008 až 2010 159 milionů korun, z toho dotace ze státního rozpočtu činila 154 milionů, upřesnil Fuksa.

Všechny peníze z dotačních programů se žadatelům loni nepodařilo vyčerpat. Podle MZe to však neznamená, že o peníze dotyční přijdou. Na účtech farmářů dosud není více než 2,5 miliardy z přímých plateb, včetně doplňkových plateb k nim. Fuksa poznamenal, že tuto podporu MZe vyplácí vždy na přelomu roku, takže peníze se vyplatí a v účetnictví se objeví až za rok 2011.

Z Programu rozvoje venkova budou podle předpokladů ministerstva letos žadatelé nárokovat více než miliardu korun, která jim nebyla vyplacena loni. Peníze v minulém roce nestihli vyčerpat zejména rybáři, kteří v rámci Operačního programu Rybářství mají na realizaci projektu dva roky. Většina žadatelů z ekonomických důvodů podání žádosti odložila až na konec stanovené lhůty. Také rybářům ministerstvo peníze vyplatí letos.

Příjmy resortu dosáhly za rok 2010 téměř 30 miliard korun. Tvořily je zejména peníze z unijního rozpočtu v rámci Společné zemědělské politiky.

mjr jap

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK