TEPCO je největší energetickou společností v Asii. Od zemětřesení a cunami 11. března, které vyvolaly neštěstí v jaderné elektrárně, se akcie firmy propadly o téměř 80 procent.
Společnost dnes rovněž oznámila, že prezident firmy Masataka Šimizu byl hospitalizován a jeho povinnosti zatím převezme předseda Cunehisa Kacumata. Ten na tiskové konferenci uvedl, že firma zatím neměla čas na odhad finančních nákladů neštěstí v jaderné elektrárně Fukušima, náklady však budou velmi vysoké. Firma si sice zajistila úvěr dva biliony jenů od skupiny věřitelů v čele se Sumitomo Mitsui Financial Group, ten však nebude stačit.
Kacumata uvedl, že TEPCO bude jednat s vládou o zajištění dostatku financí, aby firma zvládla veškeré náklady spojené s neštěstím, které způsobilo únik radiace, výpadek proudu a evakuaci desítek tisíc lidí. "Objevila se spousta spekulací o znárodnění, ale budu dělat vše proto, aby TEPCO zůstalo soukromou firmou," řekl Kacumata.
Podle analytiků jsou však šance, že by firma, která dodává elektřinu třetině japonské populace, mohla přežít ve své současné podobě, velmi mizivé. "TEPCO bude muset zaplatit obrovské odškodné, v řádech bilionů jenů, takže vláda zřejmě bude muset s firmou něco udělat," uvedl stratég Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities Norihiro Fudžito. Lidé však podle něj nenechají vládu, aby lila peníze od daňových poplatníků do takovéto firmy.
Akcie TEPCO v úterý zavřely na nejnižší ceně za téměř pět desetiletí a dnes ztratily dalších 17,7 procenta. Po zprávě, že prezident Šimizu je kvůli vysokému tlaku a závratím v nemocnici, se staly neobchodovatelné. Šimizu se neobjevil na veřejnosti od tiskové konference 13. března a spekuluje se o jeho dalším vedení firmy. Ta však uvádí, že Šimizu zatím neplánuje odstoupit a vrátí se do práce.
Podle některých analytiků TEPCO ještě nemá to nejhorší za sebou. Jeden z představitelů investičního fondu s investicemi v Asii, který si přál zůstat utajen, agentuře Reuters řekl, že podle jeho společnosti by se cena akcií mohla propadnout až na nulu. Jeho fond však kupuje dluh firmy, protože věří, že japonská vláda na něj poskytne záruku nebo TEPCO znárodní.
TEPCO má dluh kolem 91 miliard USD (1,6 bilionu Kč). Tato částka nezahrnuje nejnovější úvěr, avšak zahrnuje obligace v hodnotě 64 miliard USD. Náklady na pojištění dluhu firmy proti úpadku od zemětřesení vzrostly až desetinásobně, i když mírně klesly v reakci na zprávy, že by vláda mohla zasáhnout a firmu znárodnit.
Analytik Nomura Holdings Šigeki Macumoto tento měsíc uvedl, že TEPCO bude muset každý měsíc zaplatit za ropu a plyn, které použije na výrobu ztracené energie z jaderné elektrárny, přes jednu miliardu dolarů. Kacumata dnes dodal, že bude nevyhnutelné vyřadit čtyři z šesti reaktorů ve Fukušimě.
Roční příjmy TEPCO činí zhruba pět bilionů jenů a majetek firmy 12 bilionů jenů.