"Hušák by měl přestat hrát šachové hry. Jeho zájmy se naprosto rozešly se zájmy většiny akcionářů," řekl dnes Ječmínek. Proto je překvapen, že je to právě Hušák, kdo se staví do role, ve které bude vyjednávat s věřiteli takové podmínky, aby sportovním svazům zůstal v Sazce největší podíl. K jednání za Sazku s věřiteli podle Ječmínka Hušák pověřen nebyl a ze strany Autoklubu ani nebude.
S tímto názorem se ztotožňují Český olympijský výbor, Česká obec sokolská, Občanské sdružení Orel a Sdružení sportovních svazů, a podle něj se k názoru připojí i další akcionáři. Dohromady je akcionářů Sazky devět, tím hlavním je Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) s 68 procenty. Vedení ČSTV dosud se všemi Hušákovými kroky souhlasilo.
Ječmínek uvedl, že smlouva o úvěru 2,5 miliardy Kč se společností Gladiolus, kterou spoluvlastní společnosti Penta a E-Invest Martina Ulčáka, vznikla za zády představenstva a proti jeho rozhodnutí. Smlouva s Gladiolem zveřejněná v insolvenčním rejstříku se podle Ječmínka liší od té, jež byla předložena představenstvu. Podle Ječmínka je splatnost úvěru nereálná a Sazka by jej nebyla schopna splatit. Dodal, že smlouva obchází insolvenční zákon a je v rozporu s obchodním zákoníkem.
Také podle prozatímního věřitelského výboru by uzavření smlouvy o úvěru s Gladiolus bylo v rozporu s insolvenčním zákonem, a proto podle něj její uzavření nepřipadá v úvahu. Výbor se sešel na svém prvním jednání v úterý po vyhlášení úpadu na Sazku a jeho stanovisko bylo dnes zveřejněno v insolvenčním rejstříku. Výbor zároveň za svého předsedu zvolil advokáta Josefa Novotného, který zastupuje jednoho z věřitelů Sazky, společnost KKCG.
Prozatímní věřitelský výbor Sazky tvoří největší věřitelé firmy, a to společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna.
Mezi věřitele firmy se však chystají zařadit i akcionáři Sazky. Výše jejich pohledávek přitom může překročit miliardu korun, což by zhoršilo pozici dosud známých velkých věřitelů, jimiž jsou uchazeči o Sazku - Kellnerova PPF a Komárkova KKGC.
Sazka je od úterý rozhodnutím soudu v úpadku. Sazka může nakládat s majetkem do výše půl milionu korun. Větší částky musí schválit insolvenční správce, kterým byl jmenován Josef Cupka. Podle mluvčího Jana Tuny Sazka nadále přijímá sázky a vyplácí výhry.
Soud zatím nestanovil způsob řešení úpadku; má na to lhůtu do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku. Soud vyzval věřitele, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, aby tak učinili do 30 dnů. Zatím se předpokládá, že soud povolí reorganizaci Sazky. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce.
Podle mluvčí Městského soudu v Praze Martiny Lhotákové se na insolvenční řízení se Sazkou nevztahuje novela insolvenčního zákona, účinná od čtvrtka, která věřitelům v insolvenčním řízení dává opět právo popírat pohledávky ostatních věřitelů.
Insolvenční návrh na Sazku jako první podal 17. ledna Radovan Vítek (nedávno své pohledávky postoupil skupině PPF), 4. března pak společnost KKCG Structured Finance podnikatele Karla Komárka. Poté 21. března podal na Sazku insolvenční návrh i místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek a v pátek se připojil generální ředitel a předseda představenstva Sazky Hušák. Sazka podle informací insolvenčního rejstříku dlužila k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po splatnosti.
Sazka je největší tuzemská loterijní společnost, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu. Provozuje sportovní a kurzové sázkové hry, číselné a okamžité loterie; ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu.