Do dnešního dne bránila podoba insolvenčního zákona věřitelům napadat pohledávky svých konkurentů, i když byly podle jejich názoru neoprávněné. Popírat výši a pořadí přihlášených pohledávek mohl pouze dlužník a insolvenční správce. Insolvenční zákon tak věřitelům podle Ústavního soudu nedával účinnou ochranu. Pokud tedy insolvenční správce uznal velké pohledávky, měl současný stav dopad do majetku ostatních věřitelů.
Novela obsahuje pozměňovací návrhy, které zmírňují omezení pro věřitele popírající pohledávky. Týkají se například uložení finanční jistoty v případě, že ji po věřiteli jiní věřitelé požadují s tvrzením, že by jim nedůvodným zamítnutím jejich pohledávky mohla vzniknout škoda; jiní věřitelé musí doložit, že jim újma zjevně hrozí. Věřitelé mohou popřít pohledávku pouze na předepsaném formuláři a věřitel, který pohledávku druhého popře, musí složit na úhradu sporu o ni 10.000 korun. Popření pohledávky věřitele nemá vliv na výkon jeho hlasovacího práva.
V minulosti parlament právo věřitelů popírat ostatní pohledávky vypustil ze zákona, protože ho někteří věřitelé zneužívali a konkurz prodlužovali. Důsledkem byly podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) dlouhé lhůty konkurzního řízení, během nichž často zbylý majetek firmy zmizel. Ústavní soud však loni v létě dospěl k závěru, že právo popírat konkurenční pohledávky naopak chrání majetková práva věřitelů.