Daňové přiznání odevzdalo 80 pct poplatníků, úřady jsou bez front

01.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. dubna (ČTK) - Přiznání daně z příjmu fyzických osob za loňský rok dosud neodevzdalo asi 300.000 daňových poplatníků, tedy 15 až 20 procent z celkového počtu. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová. Fronty se na daňových úřadech netvoří, největší nápor byl podle Musilové už ve čtvrtek. Daňová správa očekává letos od fyzických osob zhruba 1,8 milionu přiznání, tedy přibližně stejně jako loni.

"Podle informací, které máme k dispozici, všude běží odevzdávání daňových přiznání bez problémů. Letos nejsou žádné fronty a nedějí se žádná dramata. Daňové úřady hlásí, že je až podezřelý klid a že největší nápor proběhl zřejmě ve čtvrtek," řekla ČTK Musilová. Podobné informace ČTK sdělili také zástupci finančních úřadů v jednotlivých krajích.

Například v Liberci do dnešních ranních hodin přiznání podalo zhruba 71 procent fyzických osob. "Fronty se rozhodně netvoří. Skoro se dá říct, že máme chodby prázdné," řekl ČTK ředitel tamního finančního úřadu Libor Pilař. V Jihlavě se nárazově tvořily fronty pěti, šesti lidí, ale u přepážek se většinou nečekalo dlouho.

Na jihu Čech lidé už podali asi 75 až 80 procent z celkového počtu zhruba 130.000 daňových přiznání. Fronty se dnes tvořily jen nárazově. Klienti jsou odbaveni do deseti minut, řekla ČTK mluvčí Finančního ředitelství v Českých Budějovicích Jana Králová. "Mohl bych tu hrát mariáš a nic by se nestalo, takový je tu klid," řekl ČTK pracovník finančního úřadu v Břeclavi.

Letos byl termín odevzdání daňového přiznání pro poplatníky, kteří nevyužívají služeb daňového poradce, posunutý na 1. dubna. Finanční úřady i letos prodloužily provoz do 18:00. Pokud se člověk s podáním přiznání opozdí o více než pět pracovních dnů, může mu finanční úřad uložit pokutu ve výši minimálně 500 korun a maximálně pět procent ze stanovené daně.

Termíny pro podávání daňových přiznání se posunují v návaznosti na změnu v počítání lhůt podle nového daňového řádu. Totéž platí i pro ty, kteří mají termín k podání daňového přiznání posunutý proto, že jim daňové přiznání zpracovává a podává daňový poradce, nebo mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Tito poplatníci musí podat přiznání k dani z příjmů a daň zaplatit až do 1. července 2011, místo 30. června, jak tomu bylo doposud.

Změna se zároveň dotkne vyúčtování daně z příjmů vybírané srážkou, které je nutné podat do 1. května 2011 (místo 30. dubna 2011), a vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti, které bylo nutné podat do 1. března 2011 (nikoliv do 28. února 2011).

Tyto změny vycházejí z ustanovení daňového řádu ohledně počítání lhůt stanovených podle týdnů, měsíců a let. Změna se netýká lhůt počítaných na dny, což je například lhůta pro podání daňového přiznání k dani z přidané hodnoty, či lhůt pevně stanovených zákonem.

Češi mají i letos k dispozici více způsobů, jak podat daňové přiznání. Mohou formulář doručit osobně na finanční úřad, zaslat poštou nebo podat přes internet.

Loni finanční úřady obdržely za zdaňovací období 2009 celkem 1,79 milionu daňových přiznání z příjmu fyzických osob. Celkem úřady vybraly na dani z příjmu fyzických osob loni téměř 120 miliard korun, z toho 87,5 miliardy putovalo do státního rozpočtu. Zbytek získaly v rámci rozpočtového určení daní kraje a obce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK