"Jak stále říkáme, MMF podporuje postoj řecké vlády, která nechce restrukturalizaci dluhu, a její odhodlání plně obsloužit své dluhové závazky. Veškeré zprávy tvrdící, že je to jinak, jsou špatné," řekla agentuře Reuters mluvčí MMF.
Der Spiegel bez uvedení zdroje napsal, že MMF změnil svůj postoj a nemá již námitky vůči myšlence, aby Řecko restrukturalizovalo svůj dluh. Nyní naopak věří, že to bude brzy nutné, protože dluh Řecka narostl na zhruba jeden a půl násobek ročního ekonomického výkonu ekonomiky a opatření vlády nepřinesla pokles úroků řeckého dluhu.
Představitelé Řecka a Evropy dlouho trvají na tom, že Řecko může oživit i bez restrukturalizace dluhu a že i diskuse o restrukturalizaci by byla spíše kontraproduktivní, protože by poškodila banky v Evropě a způsobila paniku na trhu. "Není absolutně žádná šance na restrukturalizaci řeckého dluhu," reagoval na zprávu pro agenturu Reuters řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu. "Lidé (kteří mluví o restrukturalizaci) nechápou, že náklady by mnohem více převážily nad přínosy."
Der Spiegel rovněž uvedl, že MMF nechce tlačit na Řecko veřejně, protože se obává, že by to zvýšilo tlak na Portugalsko. Úroky u obligací Portugalska v posledních několika týdnech prudce stouply, protože se investoři obávají, že vláda bude nucena požádat o finanční pomoc.
Mnoho investorů a analytiků se však domnívá, že restrukturalizace řeckého dluhu zřejmě bude nevyhnutelná. Agentura Standard & Poor's ve středu při snížení ratingu Kypru uvedla, že jedním z důvodů horšího ratingu je zvýšení pravděpodobnosti, že řecká vláda přistoupí k restrukturalizaci svého dluhu.
Řecko by však ještě před případnou restrukturalizací mohou vyzkoušet jinou strategii. Papakonstantinu ve středu uvedl, že Atény by mohly použít část zisku z prodeje státníku majetku na odkup nesplacených obligací, protože tržní cena dluhu prudce klesla pod nominální hodnotu. Vláda by tak nemusela při případné restrukturalizaci vést obtížná jednání s věřiteli.