Za Morandu bude v prozatímním věřitelském výboru Sazky Horák

04.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. dubna (ČTK) - Společnost Moranda, která jako první podala insolvenční návrh na loterijní společnost Sazka, jmenovala do jejího prozatímního věřitelského výboru Pavla Horáka. Současně vyměnila členy svých orgánů. Vyplývá to z informací zveřejněných dnes v insolvenčním rejstříku. Podle informací ČTK tyto změny souvisí s převodem věřitelských pozic v Sazce od podnikatele Radovana Vítka na skupinu PPF. Sazka je od úterý 29. března v úpadku.

Prozatímní věřitelský výbor Sazky tvoří největší věřitelé firmy, a to společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna.

Soud zatím ale nestanovil způsob řešení úpadku Sazky; má na to lhůtu do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku. Soud zároveň vyzval věřitele, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, aby tak učinili do 30 dnů. Zatím se předpokládá, že soud povolí reorganizaci Sazky. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce.

Sazka dnes zopakovala, že i nadále přijímá sázky a vyplácí výhry. Mluvčí Sazky Jan Tuna připomněl pravidla pro vyplácení vysokých výher daná herním plánem. Při výhře nad dva miliony Kč může být výherci v sídle společnosti v den, kdy se osobně přihlásí a je mu zkontrolována platnost potvrzení o sázce, vyplaceno až 400.000 Kč v hotovosti. Přesnou výši zálohy si zvolí samotný výherce. V ten samý den začne běžet lhůta 60 dnů na vyplacení celé výhry. U výher do dvou milionů Kč je výše možné zálohy stejná, lhůta na vyplacení celé výhry je pak 30 dnů.

Podle časopisu Týden však sázející postupně přecházejí ke konkurenci, když například společnosti Tipsport a Fortuna v průběhu března evidovaly až pětinový nárůst zájmu o své číselné hry. U těchto her se rovněž tipují čísla jako u hlavní loterie Sazky.

Věřitelé firmy do pátku přihlásili pohledávky po lhůtě splatnosti za 1,962 miliardy Kč. Stejný den začal v loterijní společnosti Finanční úřad pro Prahu 9 kontrolu účetnictví. V úterý se má konat schůze představenstva Sazky, kde by se jeho členové měli dozvědět informace o reorganizačním plánu společnosti, který připravuje šéf Sazky Aleš Hušák.

Insolvenční návrh na Sazku jako první podal 17. ledna Radovan Vítek (nedávno své pohledávky postoupil skupině PPF), 4. března pak společnost KKCG Structured Finance podnikatele Karla Komárka. Poté 21. března podal na Sazku insolvenční návrh místopředseda představenstva firmy Roman Ječmínek a nakonec podal svůj návrh i šéf Sazky Aleš Hušák.

Sazka čelí problémům zejména kvůli vysokým splátkám za výstavbu O2 areny držitelům dluhopisů. Společnost BESTSPORT, která O2 arenu provozuje, minulý čtvrtek kvůli situaci v Sazce na sebe podala insolvenční návrh. I po podání insolvenčního návrhu Bestsport podle mluvčího Sazky Jana Tuny pokračuje v činnosti a připravuje návrh na reorganizaci společnosti.

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu. Provozuje sportovní a kurzové sázkové hry, číselné a okamžité loterie; ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK