"Ministerstvo státního pokladu plánuje nanovo zahájit privatizaci tehdy, až se investice (v Kozienicích) stane integrální částí fungování společnosti Enea," uvedl resort, jež má prodej státního majetku na starosti.
Enea plánuje v elektrárně v Kozienicích postavit nový uhelný blok o výkonu 100 megawattů. Do konce letošního roku chce třetí největší elektrárenská skupina v Polsku vybrat firmu, která blok vybuduje. Zakázka má hodnotu pět až 5,5 miliardy zlotých, list Dziennik-Gazeta Prawna píše, že se o ni zajímají tři firmy, mezi nimi jedno čínské konsorcium.
Až do minulého týdne polská vláda o prodeji svého podílu ve firmě Enea jednala s francouzskou společností EdF. Francouzi ale podle agentury Reuters kvůli přísné ekologické politice Evropské komise nechtěli přistoupit na podmínku, jakou byla stavba nového uhelného bloku v elektrárně v Kozienicích.
Polsko už v roce 2008 prodalo menšinový podíl ve společnosti Enea švédské firmě Vattenfall. O prodej většinového podílu už se Poláci jednou snažili, jednání s německou RWE však ztroskotala na ceně.
Ministerstvo státního pokladu chtělo tuto privatizaci dokončit už loni. Původně měl největší šance získat Eneu nejbohatší Polák Jan Kulczyk, koupi mu měla pomoci financovat česko-slovenská investiční skupina Penta. V prosinci ale od exkluzivních jednání s ním ministerstvo odstoupilo a pozvalo k němu EdF.
O státní podíl ve společnosti Enea se zajímal kromě jiných český Energetický a průmyslový holding (EPH). Podle listu Rzeczpospolita Kulczyk i EPH po krachu jednání s EdF počítaly s tím, že se vrátí do hry.
Proti privatizaci firmy Enea se v posledních dnech veřejně postavil polský vicepremiér a ministr hospodářství Waldemar Pawlak. Polsko letos na podzim čekají parlamentní volby, prodej státního podílu v jedné z největších elektrárenských společností v zemi by tak mohl být politicky citlivým tématem.