Šéf největší soukromé banky Millennium bcp Carlos Santos Ferreira už v pondělí v televizním rozhovoru řekl, že je nezbytné, aby země usilovala o krátkodobou půjčku. Centrální banka k informacím listu neposkytla komentář a mluvčí banky Millennium neupřesnil, kdy ústav přestane státní dluhopisy kupovat, případně jakých papírů konkrétně se rozhodnutí týká.
O krátkodobé půjčce jako o jedné z možností, jak řešit finanční potíže státu, uvažují opoziční sociální demokraté. V zemi teď narůstá napětí, k čemuž částečně přispěla rezignace vlády premiéra Josého Sócrata. Ten se rozhodl složit funkci, když se vládě nepodařilo prosadit v parlamentu další úsporná opatření.
Předseda portugalských sociálních demokratů Pedro Passos Coelho o půjčce mluvil v jednom z nedávných rozhovorů s agenturou Reuters. Pokud by se pro půjčku země rozhodla, čerpala by ji od Mezinárodního měnového fondu, anebo od Evropské unie.
Portugalsko musí v dubnu a červnu splatit dvě emise státních dluhopisů. Pokud by země přijala půjčku, napětí kolem státních financí by tím alespoň zmírnila. Taková půjčka by byla oddělená od mezinárodní finanční pomoci, o které se v případě Portugalska v poslední době hovoří stále častěji. Podle analytiků by Lisabon žádost o poskytnutí pomoc už neměl odkládat, agentura Moody's dokonce zemi vyzvala, ať požádá o pomoc okamžitě.
Vysoké zadlužení a politická krize přispěly k tomu, že Lisabon za úvěry platí vysoké úroky, u některých splatností i více než deset procent ročně. Obsluha dluhu s tak vysokým úrokem je obecně považována za nezvladatelnou, pokud by země požádala o pomoc ze záchranného fondu eurozóny, už teď by za úvěry platila mnohem menší úrok.