"Nelahozeves... je do značné míry závislá na výrobě potravin a více než 25 procent těch, kteří v této oblasti hledají práci, mají pouze základní vzdělání. Bez dodatečné podpory těmto pracovníkům hrozí, že sklouznou do dlouhodobé nezaměstnanosti," uvedl už před časem eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor, jehož úřad čerpání peněz navrhl.
Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci, jak se EFG oficiálně jmenuje, disponuje ročně maximálně 500 miliony eur. Jeho posláním je pomoci pracovníkům, kteří přišli o zaměstnání kvůli změnám ve struktuře světového obchodu. Použít lze peníze z fondu třeba tehdy, když zkrachuje nějaká velká továrna nebo když je výroba přemístěna ze členské země EU mimo unijní území. Peníze by měly obecně pomoci lidem najít si co nejdříve novou práci.
Unilever ještě nedávno v Česku vyráběl rostlinné tuky a majonézy. Jejich výrobu v továrně s více než 600 zaměstnanci v Nelahozevsi ale loni ukončil. Výrobní závod v Zábřehu na Moravě na Šumpersku firma uzavřela v roce 2006.