Soud rozhodne o postupu v insolvenčním řízení prostějovského OP

05.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Prostějov 5. dubna (ČTK) - Věřitelé zkrachovalého prostějovského Oděvního podniku (OP) se zřejmě ve středu dozvědí, jak bude pokračovat insolvenční řízení někdejší největší tuzemské oděvní firmy. Olomoucký vrchní soud by měl rozhodnout, jestli je podnik v konkurzu, či v reorganizaci. Podle informací v insolvenčním rejstříku své pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů. Celkem žádají 2,15 miliardy korun. OP už loni koncem srpna ukončil sériovou výrobu. Poslední funkční částí podniku je výroba na míru.

Oděvní podnik byl v konkurzu od května loňského roku. Rozhodnutí o přeměně reorganizace na konkurz ale loni v prosinci zatím nepravomocně zrušila brněnská soudkyně Eva Krčmářová, a to z podnětu žaloby největšího věřitele OP, České spořitelny (ČS). Podle ČS bylo insolvenční řízení přiděleno brněnskému samosoudci Janu Kozákovi v rozporu se zákonem o soudech a soudcích. Insolvenční řízení se tak vrátilo do fáze reorganizace. Proti zrušení konkurzu se však odvolal druhý největší věřitel OP, společnost Pyrghos Lefkos. Z tohoto důvodu se kauzou bude zabývat vrchní soud.

Kvůli rozhodnutí o zrušení konkurzu se zastavil připravovaný prodej majetku OP, jehož hodnota klesá. Ještě loni v lednu měl OP podle odhadu znalecké firmy cenu asi 1,17 miliardy korun, v současnosti to může být o stovky milionů méně.

Pokud vrchní soud ve středu rozhodnutí brněnských kolegů potvrdí, OP bude v reorganizaci. Před prohlášením konkurzu však nikdo reorganizační plán nepředložil. Další variantou je, že vrchní soud rozhodnutí z Brna zruší a případ vrátí krajskému soudu zpět. Může však také sám rozhodnout, že konkurz platí.

Kauzou Oděvního podniku se zabývalo několik soudů. Kromě brněnského krajského ji už dříve řešil z podnětu odvolání a stížností zejména ČS také olomoucký vrchní soud a Ústavní soud.

U Ústavního soudu spořitelna a firma Reico Investment Alfa uspěly se stížností na soudce Kozáka. Podle Ústavního soudu nedostatečně odůvodnil to, že ČS a OP spolu tvořily koncern. Spořitelna také podala loni v březnu námitku podjatosti Kozáka, s ní však u olomouckého vrchního soudu neuspěla.

Námitku podjatosti Kozáka v minulosti neúspěšně podal i věřitel Martin Adamík v souvislosti s postupem soudce při zadávání podmínek výběrového řízení na forenzního auditora OP. Výběrové řízení na zpracování auditu, který prověřil jednání vedení firmy v posledních pěti letech před zahájením insolvenčního řízení, vyhlásil se souhlasem Kozáka insolvenční správce podniku. V soutěži zvítězila společnost A&CE Audit.

Kvůli výsledkům auditu by mohli čelit desítkám žalob zástupci dřívějšího vedení i managementu OP. Právníci v nich napadají například nevýhodné prodeje zboží, ale i vyplácení odměn. Cílem žalob je získat zpět peníze pro věřitele.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK