Cena zlata stoupla na nový rekord 1450 dolarů za za unci

05.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 5. dubna (ČTK) - Cena zlata dnes dosáhla nového rekordního maxima 1450 dolarů za troyskou unci. Zlato i další drahé kovy vedou vzhůru obavy z růstu inflace ve světě v důsledku nové vlny vzestupu cen ropy a obilnin a uvolněné měnové politiky v USA. Trh ovlivnilo také další snížení úvěrového ratingu Portugalska.

Zlato se na promptním trhu dnes dostalo až na 1450,14 dolaru za unci, asi dva a půl dolaru nad dosavadní rekord z konce března; později bylo s denním ziskem asi jednoho procenta kolem 1447 dolarů. Cena stříbra se vyšplhala až o dvě procenta na 38,99 dolaru za troyskou unci, nejvýše od počátku 80. let, kdy se stříbro krátce dostalo těsně pod 50 dolarů.

Ceny ropy kvůli nepokojům na Blízkém východě a Africe rostou na nová maxima za dva a půl roku a na nová dlouhodobá maxima stoupají ceny obilnin, zejména kukuřice. Ceny komodit rostou prakticky všeobecně v důsledku pokračující extrémně uvolněné měnové politiky v USA, kvůli níž přitéká na trhy velké množství levných dolarů.

Investory k dalším nákupům zlata navnadilo pondělní vyjádření šéfa americké centrální banky (Fed). Ben Bernanke naznačil, že hodlá dokončit program nákupů vládních dluhopisů za 600 miliard dolarů, a že růst inflace nebude trvalý, protože jej táhnou kolísavé komodity. V minulých dnech a týdnech přitom řada ostatních členů vedení Fedu vyjadřovala obavy z růstu inflace a někteří už volají po přitvrzení měnové politiky.

"Ukazuje to, že ´velké peníze´ dál věří, že zlato půjde výš, protože Bernanke chce ekonomický růst za každou cenu," řekl agentuře Reuters Axel Merk z fondu Merk Mutual Funds. "Druhou příčinou růstu je snížení ratingu Portugalska, takže lidé si uvědomují, že tam jsou stále problémy," dodal.

Portugalský rating dnes snížila agentura Moody´s o jeden stupeň a na trhu to udržuje napětí a nejistotu kvůli dluhové krizi v eurozóně. Zlato se obvykle považuje za bezpečnou investici v období nejistoty a největší neznámou je nyní neklidný vývoj na Blízkém východě a v severní Africe.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK