Dnes opět jedná prozatímní věřitelský výbor Sazky

06.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. dubna (ČTK) - Dnes se znovu sejde prozatímní věřitelský výbor loterijní společnosti Sazka. Členové výboru se sešli poprvé minulý týden po vyhlášení úpadku na Sazku a za svého předsedu zvolil advokáta Josefa Novotného, který zastupuje společnost KKCG Structured Finance. Výbor odmítl možnost získání úvěru 2,5 miliardy Kč od firmy Gladiolus, neboť by to bylo v rozporu s insolvenčním zákonem.

Úvěrem od společnosti Gladiolus, kterou spoluvlastní firmy Penta a E-Invest Martina Ulčáka, chtěl předseda představenstva Sazky Aleš Hušák vyřešit finanční potíže Sazky a uspokojit pohledávky věřitelů. Možnost úvěru od firmy Gladiolus odmítl i insolvenční správce Josef Cupka.

Výbor Cupku také požádal, aby prověřil kroky vedení Sazky týkající se údajného převzetí jejích sázkových aktivit společností Fortuna ovládané Pentou. Vedení Sazky tyto kroky vyloučilo a Penta je popřela.

Prozatímní věřitelský výbor Sazky tvoří největší věřitelé firmy, a to KKCG, Moranda, Siderius, GTECH Corporation a Česká spořitelna. Společnost Moranda zastupuje Pavel Horák a společnost Siderius advokát Pavel Fráňa. Českou spořitelnu ve výboru zastupuje Jaroslav Schönfeld.

Sazka je v úpadku od 29. března. Soud dosud nestanovil způsob řešení úpadku Sazky. Zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce.

Od pátku navíc ve společnosti provádí finanční úřad kontrolu účetnictví. Insolvenční návrh na Sazku jako první podal 17. ledna Radovan Vítek (nedávno své pohledávky postoupil skupině PPF), 4. března pak společnost KKCG Karla Komárka. Poté 21. března podal na Sazku insolvenční návrh místopředseda Sazky Roman Ječmínek a nakonec podal svůj návrh i generální ředitel a předseda představenstva Hušák.

KKCG spolu s PPF v pondělí nabídli, že poskytnou peníze na výplatu všech výher, včetně dlužných částek u provozovatelů loterijních a mobilních terminálů, a to v okamžiku, kdy z vedení Sazky odejde Hušák. Podle Sazky je tato nabídka Sazky protiprávní.

Věřitelé firmy do pátku přihlásili pohledávky po lhůtě splatnosti za 1,962 miliardy Kč. Od té doby přibyly desítky dalších přihlášek, především pohledávek trafikantů za složené kauce za provozování terminálů Sazky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK