"Důvody snížení počtu lidí bez práce asi o 14.000 byly pokračující poptávka po pracovní síle v průmyslu a také zahájení sezonních prací v zemědělství, lesnictví a stavebnictví," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Výstavba ale podle něj kvůli nízké poptávce zřejmě nepřispěla letos na jaře k tvorbě pracovních míst tolik jako v minulých letech.
Sobíšek odhadl podíl lidí bez práce za březen na 9,3 procenta, o něco méně optimistická byla Helena Horská z Raiffeisenbank. "Díky nabíhající sezonní práci ve stavebnictví a zemědělství očekáváme pokles míry nezaměstnanosti o dvě desetinky na 9,4 procenta," uvedla.
Výraznější redukci nezaměstnanosti brání podle Horské stále slabá poptávka po pracovní síle. Ta se odráží v nízkém počtu nabízených volných pracovních míst, dodala.
Nezaměstnanost by podle analytiků měla klesat i v následujícím období, ovšem nijak výrazně. "Růst ekonomiky okolo dvou procent není dostatečný k tomu, aby se míra nezaměstnanosti výrazněji snižovala," uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky. Ačkoliv se podle něj velmi dobře daří průmyslu, v ostatních odvětvích hospodářství situace tak růžová není. Zejména stavebnictví se potýká s horšími časy, doplnil.
Postupně by se nicméně mohl podíl lidí bez práce přece jen podstatněji snížit. "Přes rozpočtové škrty, které se promítají hlavně ve mzdách státních zaměstnanců, se míra nezaměstnanosti bude letos pozvolna snižovat k osmi procentům zásluhou expandujícího průmyslu," předpověděla Horská. Průměrnou míru nezaměstnanosti očekává 8,6 procenta.