Centrální banka kvůli strmému poklesu devizových rezerv a horečnému útěku obyvatel k zahraničním měnám zastavila v půli března prodej deviz. I tak ale obyvatelstvo nakoupilo za minulý měsíc přes 768 milionů dolarů, sdělila banka.
Tento měsíc se prodej deviz obnovil, avšak v omezené míře, aby se nevyčerpaly rezervy. Ty nyní pokrývají jen něco přes měsíc běloruského dovozu. Šéf centrální banky Pjotr Prokopovič podle místního tisku uvedl, že v rukou obyvatelstva už je kolem 11 miliard dolarů, což je asi trojnásobek státních devizových rezerv.
Minsk také nechal minulý týden běloruský rubl devalvovat pro běžné transakce "přes přepážky" o deset procent proti nezměněnému oficiálnímu kurzu. Podle analytiků však bude nutné dál devalvovat, což připustil místopředseda vlády Sergej Rumas.
Bělorusko se letos v důsledku uvolněné měnové a rozpočtové politiky před prosincovými prezidentskými volbami a dlouhodobého centrálního řízení ekonomiky dostává do stále hlubších finančních potíží. Ratingové agentury mu snižují úvěrová hodnocení do hloubi spekulativní kategorie a obávají se, že země v dohledné době přestane být schopna financovat deficit platební bilance.
Bělorusko loni mělo v platební bilanci schodek 16 procent hrubého domácího produktu. Minsk od minulého měsíce jedná s Ruskem o finanční pomoci v sumě tří miliard dolarů, jde to však pomaleji, než Minsk čekal. Moskva chce po Minsku před poskytnutím peněz komplexní protikrizový plán hospodářské stabilizace včetně privatizace státních podniků, které by si zřejmě rozebraly hlavně ruské firmy.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko byl nucen obrátit se v roce 2008 za světové finanční krize o pomoc na Mezinárodní měnový fond a sliboval reformy, aby přilákal zahraniční investice. Námluvy se Západem však ukončil loňský Lukašenkův úder na opozici.
Lukašenko v pondělí prohlásil, že za potíže běloruského rublu může nárůst dovozu automobilů před červencovým zvýšením dovozních cel. "My to ale vydržíme, ať si lidé koupí auta, jaká chtějí," řekl Lukašenko podle státní tiskové agentury BeITA.