Růst průmyslu i stavebnictví v únoru zpomalil

06.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. dubna (ČTK) - Průmyslová i stavební výroba zpomalily v únoru růst. Průmysl meziročně zpomalil růst na 13 procent po lednovém zvýšení o 16,4 procenta, stavebnictví vzrostlo o 5,6 procenta po lednových 8,3 procenta. Zahraniční obchod skončil s přebytkem 13,7 miliardy korun, což je meziročně o 0,9 miliardy korun méně. Vyplývá to z dat, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Ani jeden z údajů nebyl podle analytiků výraznějším překvapením.

Úroveň průmyslu se podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky již letos dostává do blízkosti vrcholů dosahovaných v roce 2008. "Do maxima z ledna 2008 zbývá průmyslu vzrůst o přibližně tři procenta. Tempo růstu poptávky ze zahraničí pravděpodobně zeslábne a za celý rok tak očekáváme zpomalení tempa růstu průmyslové výroby na 7,5 procenta z loňského tempa 10,1 procenta," uvedl.

K růstu průmyslu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. V porovnání s předchozím měsícem byla produkce po očištění od sezonních vlivů vyšší o 0,2 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 12,5 procenta.

Stavebnictví dosáhlo podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka kritického dna, od kterého by se mohlo v průběhu roku začít odrážet. Pozitivní je podle něj především ukazatel počtu zahájených bytů. Během února se začalo stavět 2095 bytů, což je o 14,5 procenta víc než před rokem.

Hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora ale čeká návrat stavební produkce na předkrizovou úroveň až napřesrok. "Domácnosti zůstávají mimořádně slabé, takže rezidenční výstavba stavebnictví rozhodně nezachrání. A když k tomu ještě připočteme škrty ve státních rozpočtech, které neumožňují financovat veřejné stavby, vyjde nám, že návrat na předkrizové úrovně zažije stavebnictví až v roce 2013," uvedl.

Bilance zahraničního obchodu podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa skončila v souladu s odhady. Zklamal růst vývozu, kde trh očekával zvýšení zhruba o čtvrtinu. V běžných cenách meziročně vzrostl vývoz o 18,4 procenta a dovoz se zvýšil o 20,5 procenta.

Analytička Raiffeisenbank Helena Horská upozornila, že lze letos díky zahraniční poptávce očekávat rekordní obchodní přebytek z roku 2009 na úrovni zhruba 150 miliard korun. "Letošní skvělý výsledek může ale zhatit rychle rostoucí ceny ropy a jiných dovážených surovin," podotkla.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK