"Zneklidňující je skutečnost, že zhruba 30 procent respondentů by dnes v ČR již neinvestovalo. To je znatelně více než v předchozích letech. Rozhodujícími faktory pro tento vývoj je pravděpodobně špatná platební morálka a nedostatečná právní ochrana v ČR," stojí v tiskové zprávě ČNOPK. Němečtí investoři by si podle průzkumu přáli také větší transparentnost při zadávání veřejných zakázek. Efektivitu veřejného sektoru hodnotilo mnoho respondentů stejně jako v předešlých letech negativně.
ČR se letos v hodnocení zemí v regionu střední a východní Evropy umístila již podruhé v řadě na druhém místě. První místo obsadilo stejně jako loni Slovensko, které němečtí investoři hodnotili lépe.
Mezi německými investory v ČR ovšem zavládl optimismus a po předchozích letech, kdy jejich produkci negativně ovlivnila hospodářská krize, očekávají zlepšení. Z průzkumu totiž vyplynulo, že třetina respondentů hodnotí současnou hospodářskou situaci jako dobrou a 58 procent jako uspokojivou. Polovina dotázaných očekává v roce 2011 další zlepšení.
"Ještě více nadějí vkládají podniky do vývoje svých obchodních aktivit, jelikož 44 procent respondentů počítá s dalším zlepšením v tomto roce a pouze 11 procent se přiklání k opačnému názoru. Každý druhý podnik očekává růst tržeb, každý třetí pak vyšší zisk," uvedla ČNOPK.
Výsledky průzkumu vykazují sice růstový trend, úroveň předkrizového roku 2008 však podle ČNOPK ještě není zdaleka dosažena. "Zotavení exportně orientovaného českého národního hospodářství by mělo také v letošním roce záviset v hojné míře na impulzech, které budou vycházet z trhů nejdůležitějších obchodních partnerů v čele s Německem," upozornila ČNOPK. Zhruba třetina respondentů uvedla, že se objem vývozu do Německa v roce 2010 zvýšil. Celkem šest z deseti podniků profituje navíc přímo či nepřímo z hospodářského rozvoje v Německu.
Mnoho zahraničních podniků si stále přeje přechod na společnou evropskou měnu. Dvě třetiny respondentů se totiž opět vyslovily pro zavedení eura v ČR, téměř nikdo však nepočítá s měnovou konverzí před rokem 2020. "Jak ale ukazuje první místo Slovenska, vyplatilo by se zavedení eura také v Česku. ČR sice dosud obhajuje svou výbornou pozici v rámci regionu, konkurence je však stále silnější," uvedla ČNOPK.
Česko-německá obchodní a průmyslová komora je se zhruba 570 členy největší bilaterální zahraniční hospodářskou komorou v ČR.