Hlavní index Nikkei 225 si dnes připsal 6,56 bodu a den uzavřel vyšší o 0,07 procenta na hodnotě 9590,93 bodu. Během dne přitom vykazoval růst o více než jedno procento. Širší index Topix přidal 0,2 procenta a uzavřel na 841,10 bodu.
K růstu indexu přispěly i technické faktory, především takzvané krytí krátkých pozic, kdy obchodníci ruší sázky na pokles cen akcií. Na něj po zemětřesení hodně spoléhali u mnoha titulů, především u energetických. Teď je ale potenciál k dalšímu poklesu podle nich z větší části už vyčerpaný. Objemy obchodů nicméně nebyly vysoké.
Na devizových trzích se snižoval kurz eura, které tak sestoupilo z více než ročního maxima vůči dolaru. Jednotná evropská měna ale nachází solidní podporu v očekávání, že Evropská centrální banka dnes poprvé po téměř třech letech sáhne ke zvýšení základní úrokové sazby. Ta je od května 2009 na historickém minimu jednoho procenta.
Nad šestiměsíčním dnem k dolaru se držel japonský jen, podle analytiků má ale japonská měna před sebou patrně delší období poklesu. To je zásadní změna proti stavu z konce minulého a začátku letošního roku, kdy jen lámal rekordy a k dolaru vystoupil nejvýše od druhé světové války. Proti dalšímu růstu pak v koordinované intervenci zasáhly centrální banky zemí G7.
ECB dnes pravděpodobně zvýší základní úrok o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Na postoji centrální banky patrně nic nezmění ani středeční oznámení portugalského premiéra, že země požádá o finanční pomoc Evropskou unii.
Euro vůči dolaru oslabilo o čtvrt procenta na 1,4297 USD, během dne ale vystoupilo až na 1,4350 USD. To byl nejvyšší kurz od loňského ledna. Dolar k jenu mírně oslabil na 85,17 JPY, v průběhu dne se ale dostal až na 85,54 JPY. Ještě v březnu byl přitom na poválečném minimu 76,25 JPY. Euro k jenu oslabilo o dvě třetiny procenta na 121,77 JPY.