"(Riziko nákazy) absolutně vylučujeme. Trhy už nějaký čas vědí, že naše ekonomika je mnohem více konkurenceschopná," řekla podle agentury Reuters Salgadová.
Salgadové dává zapravdu i většina ekonomů, kteří v posledních týdnech začali více rozlišovat mezi Španělskem a Portugalskem, i mezi Španělskem a dalšími zeměmi takzvaného jižního křídla eurozóny. Salgadová tak doufá, že pomoc pro Portugalsko udělá za potížemi eurozóny tlustou čáru a situace už se dál zhoršovat nebude.
Portugalsko je třetí zemí eurozóny, která se dostala do tak vážných problémů, že musí žádat o zahraniční finanční pomoc. První se loni v květnu stalo Řecko, v listopadu se přidalo Irsko. Všechny tyto země mají přitom jedno společné: kvůli vysokým dluhům po nich začali investoři požadovat vyšší úroky za další půjčky, což vedlo k tomu, že obsluha dluhu se pro tyto země stala prakticky nezvladatelnou.
Španělsko mělo v roce 2009 v Portugalsku přímé zahraniční investice za zhruba 25 miliard eur (přes 610 miliard Kč). Celkový objem úvěrů a dalších finančních účastí, které mají v Portugalsku španělské banky, je 98,3 miliardy dolarů (asi 1,7 bilionu Kč). Španělské banky tak drží asi třetinu zahraničního dluhu Portugalska.