"Měli by tím uklidnit obavy z nákazy. Při částce 4,1 miliardy eur prodali solidní objem, a to přes sekundární trh s poměrně dobrým krytím," poznamenal k výsledku aukce analytik úrokových sazeb v bance Crédit Agricole Peter Chatwell.
Ministerstvo financí mělo v úmyslu prodat dluhopisy v objemu 3,5 až 4,5 miliardy eur. Výsledek je tedy v horní části stanoveného pásma. Takzvaný poměr bid-to-cover, který vyjadřuje, jak vysoká byla po dluhopisech poptávka, vystoupil na 1,8. To znamená, že investoři chtěli koupit asi o 80 procent více papírů, než Madrid nabízel.
Průměrný úrok z prodaných dluhopisů činí 3,568 procenta, a je tedy o trochu nižší než v aukci srovnatelných papírů z minulého měsíce. Tehdy se vyšplhal na 3,592 procenta.
Na posun ve vnímání Španělska mezi investory ukázaly už minulé aukce. Podle výnosů je tak Španělsko na trzích vnímáno jako rizikovější země, ale zdaleka ne tak špatně jako zmíněné Portugalsko či Irsko, které požádalo o mezinárodní finanční pomoc už loni v listopadu.
Investoři nicméně budou Španělsko v nadcházejících měsících sledovat velmi pozorně, aby se ujistili, že země se opravdu vzdaluje problémovým zemím z periferie eurozóny. Klíčové bude, aby Madrid udržel tempo reforem a snižování výdajů. Na tom právě skončilo Portugalsko, jehož parlament již další úsporná opatření odmítl vládě schválit.
Klíčová riziková prémie u desetiletých španělských dluhopisů proti srovnatelným dluhopisům německé vlády je nejníže za poslední dva měsíce a činila 181 bazických bodů. Německo je v rámci eurozóny považováno za nejspolehlivějšího dlužníka, proto u půjček platí i nejnižší úroky a proto se s ním srovnávají ostatní země.