Portugalsko dnes předloží žádost o finanční pomoc EU

07.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Lisabon/Brusel 7. dubna (ČTK) - Portugalská vláda dnes vyhotoví žádost o finanční záchranu od Evropské unie a předloží ji Evropské komisi, sdělili členové kabinetu po dnešním zasedání. Dohoda na pomoci, jejíž objem by mohl dosáhnout až 85 miliard eur (2,1 bilionu Kč), bude zřejmě sjednána do předčasných voleb, plánovaných na 5. června, řekly agentuře Reuters zdroje z eurozóny.

Portugalská vláda kvůli zhoršující se dluhové krizi ve středu rozhodla, že požádá EU o pomoc. Bude tak třetí zemí eurozóny po Řecku a Irsku, která se musela obrátit na EU s žádostí o pomoc, protože jí hrozí neschopnost splácet dluhy.

"Portugalsko dnes schválí svou žádost pro Evropskou komisi," řekl ministr kabinetu Pedro Silva Pereira a dodal, že do Lisabonu "velmi brzy" dorazí delegace komise a Evropské centrální banky. O velikosti pomoci nic neřekl. Finská vláda však dnes uvedla, že by se mohla pohybovat mezi 75 a 85 miliardami eur, to znamená zhruba v rozsahu listopadové pomoci Irsku.

Portugalsko bylo v očích finančních trhů jasným adeptem na finanční záchranu již nejpozději od listopadové pomoci Irsku, proces však urychlila politická krize. Socialistická vláda 23. března podala demisi, protože opozice neschválila její program úspor. To vedlo k prudkému růstu úroků z portugalských dluhopisů a několikanásobné degradaci úvěrových ratingů země.

Předseda portugalské úřednické vlády José Sócrates, který možnost žádosti o pomoc dlouhé měsíce odmítal, ve středu prohlásil, že země už v důsledku politické krize nemá jinou možnost. Do značné míry jej k tomu donutily domácí banky, které počátkem týdne pohrozily, že přestanou kupovat vládní dluhopisy.

Portugalsko může čerpat peníze ze záchranného fondu eurozóny (EFSF) i z nového Evropského mechanismu finanční stability (EFSM). Ve druhém případě by musela poskytnout záruky za úvěry i Česká republika - podle výpočtů ČTK až v sumě 11,25 miliardy korun. Pokud by EU postupovala stejně jako v případě Irska, pomoc by země čerpala z EFSF, EFSM a od Mezinárodního měnového fondu.

Zdroj z eurozóny bagatelizoval názory, že nynější úřednická vláda k jednání o záchranném programu nemá mandát. Podle něj by Sócratesova vláda jednala v těsné koordinaci s hlavní opoziční stranou. Podle zdroje se bude portugalský program opírat o úsporná opatření, která už Lisabon navrhl, a rozpočtové cíle se příliš nezmění. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble uvedl, že sestavení programu pro Portugalsko by mohlo trvat dva až tři týdny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK