Pro Portugalsko to bude poměrně náročný krok, protože odcházející vládě premiéra José Sócrata se nepodařilo úsporná opatření v parlamentu prosadit na konci března. To také vedlo k demisi premiéra a postupem času i k žádosti Portugalska o finanční pomoc. Zemi čekají 5. června parlamentní volby, a pokud další úspory zákonodárci schválí, nová vláda by mohla mít peníze již k dispozici.
Juncker dnes rovněž potvrdil, že kromě Mezinárodního měnového fondu a současného záchranného fondu eurozóny (EFSF) pomoc Portugalsku poputuje i z Evropského mechanismu finanční stability (EFSM), na němž se podílí i Česká republika.
Zatím není jasné, jak bude celá pomoc, jejíž výše se odhaduje až na 80 miliard eur (zhruba dva biliony Kč), mezi jednotlivé nástroje rozdělena. Z předchozích zkušeností u Irska je však možné očekávat, že třetina poputuje z EFSF, třetina z EFSM a třetina z MMF. Podle propočtů ČTK české záruky za úvěry z EFSM nemohou přesáhnout částku 11,25 miliardy korun. ČR by tuto částku ale zaplatila jen v případě, že by Portugalsko své závazky nenaplnilo.