"Část průmyslu jede na plné obrátky a nedostává se mu pracovních sil," uvedl Petr Dufek z ČSOB. V průmyslu tak podle něj začíná růst zaměstnanost a postupně je možné očekávat, že by podobnou změnu mohla pocítit i další odvětví české ekonomiky.
Společně s poklesem nezaměstnanosti vzrostl v březnu počet volných pracovních míst, a to o 1767 na 33.931. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 16,1 uchazeče. "Na jedné straně to znamená, že firmy vytvářejí nové pracovní pozice, které chtějí obsadit, na straně druhé se tyto pozice daří obsazovat velice pomalu," uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 úřadů práce. Nejvyšší pokles byl v okresech Rokycany, a to o 9,1 procenta, Písek a Strakonice shodně o 8,2 procenta, Svitavy o 7,8 procenta, Jindřichův Hradec o 7,4 procenta a v okrese Domažlice o 7,2 procenta.
Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 50 okresů. Nejvyšší byla v okresech Jeseník (19 procent), Bruntál (17,2 procenta), Most (16,4 procenta), Děčín (15,5 procenta) a Hodonín s mírou nezaměstnanosti 15,4 procenta. Nejnižší míra nezaměstnanosti byla v okresech Praha-východ (3,9 procenta), Praha a Praha-západ shodně 4,1 procenta a Mladá Boleslav 4,9 procenta.
Podporu v nezaměstnanosti poskytovaly v březnu úřady práce 163.419 uchazečům o zaměstnání, což je téměř 30 procent všech osob vedených v evidenci.
Nezaměstnanost by měla podle analytiků klesat i v následujících měsících. "Odráží se to i v situaci na trhu práce, kdy se od začátku roku kontinuálně zvyšuje nabídka pracovních míst u všech typů pracovních úvazků," řekl Libor Malý, ředitel společnosti LMC, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz.
Jinak vidí budoucí vývoj nezaměstnanosti Svaz průmyslu a dopravy ČR. Ekonomiku táhne zejména zpracovatelský průmysl, ostatní sektory buď stagnují, nebo je jejich růst pomalý, upozornil mluvčí svazu Milan Mostýn. Firmy jsou navíc podle něj pod tlakem efektivity a hospodárnosti, v nabírání nových pracovníků jsou proto opatrné. Zhruba tři čtvrtiny tuzemských průmyslových podniků tak v blízké budoucnosti nepočítají se změnou počtu zaměstnanců.